Panajotis Dimitriu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Panayiotis Demetriou)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panajotis Dimitriu
Data i miejsce urodzenia 6 maja 1939
Strongilo
Poseł do PE VI kadencji
Przynależność polityczna DISY
Okres urzędowania od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009

Panajotis Dimitriu, gr. Παναγιώτης Δημητρίου (ur. 6 maja 1939 w Strongilo) – cypryjski polityk, prawnik, eurodeputowany VI kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował pedagogikę w cypryjskim kolegium nauczycielskim, a następnie prawo w Londynie. Był aktywnym członkiem Cypryjskiej Organizacji Wyzwolenia Narodowego (EOKA). Po uzyskaniu niepodległości w 1960 pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej, był sekretarzem generalnym organizacji zrzeszającej nauczycieli (POED).

Należał do założycieli Zgromadzenia Demokratycznego, wielokrotnie odpowiadał za jego kampanie wyborcze. W 1997 został zastępcą przewodniczącego tej partii Był wybierany do Izby Reprezentantów w 1970, a także w 1996 i 2001. Reprezentował krajowy parlament w Konwencie Europejskim.

W wyborach w 2004 jako kandydat Zgromadzenia Demokratycznego uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Należał do grupy chadeckiej, pracował w Komisji Spraw Konstytucyjnych oraz w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. W PE zasiadał do 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]