Pankuronium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pankuronium
dikation pankuronium Pankuronium
dikation pankuronium
Pankuronium
Nazewnictwo
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C35H60N2O42+
Masa molowa 572,8619 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 16974-53-1
PubChem 441289[1]
Klasyfikacja
ATC M 03 AC 01

Pankuronium (ATC: M 03 AC 01) – organiczny związek chemiczny, niedepolaryzujący lek blokujący przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, znany pod nazwą handlową Pavulon. Jako lek podawany jest w formie roztworu soli pankuronium – bromku pancuronium (C35H60Br2N2O4). Należy do grupy niedepolaryzujących środków zwiotczających. Stosowany jest wyłącznie w lecznictwie zamkniętym przez lekarzy anestezjologów w czasie operacji oraz do prowadzenia leczenia oddechem kontrolowanym z respiratora w szpitalnych oddziałach intensywnej opieki medycznej oraz oddziałach intensywnej terapii. Pankuronium podaje się we wstrzyknięciach dożylnych przez wenflon lub przez wkłucie centralne bezpośrednio do przedsionka serca.

Pankuronium powoduje zwiotczenie mięśni poprzecznie prążkowanych (w tym oddechowych) dzięki działaniu kompetycyjnemu w stosunku do acetylocholiny na receptory płytki motorycznej. Nie wpływa na zwoje układu współczulnego, nieznacznie stymuluje wydzielanie noradrenaliny, w niewielkim stopniu wpływa na uwalnianie histaminy i hamuje nerw błędny.

Po około 2 min. od podania dożylnego wywołuje pełne zwiotczenie mięśni umożliwiające intubację, które utrzymuje się przez 40 min. Średni czas półtrwania wynosi 100-120 min. (u chorych ze skrajną niewydolnością wątroby może on wynosić nawet 4 godziny), po około 3-4 godzinach lek ulega całkowitemu wydaleniu, częściowo w wyniku procesów metabolicznych w wątrobie (w około 40% wydalany z moczem oraz w około 10% z żółcią w niezmienionej postaci). Zniesienie resztkowego działania zwiotczającego następuje po podaniu leków blokujących cholinesterazę.

Stosowany jest w Stanach Zjednoczonych przy wykonywaniu wyroków śmierci przez zastrzyk trucizny. W Polsce słynny z afery „łowców skór” ujawnionej przez Gazetę Wyborczą na początku 2002 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.