Panteon Wielkich Polaków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Groby Krzysztofa Skubiszewskiego i Ryszarda Kaczorowskiego
Groby Zdzisława Peszkowskiego i Jana Twardowskiego
Groby Zdzisława Króla, Andrzeja Kwaśnika i Józefa Jońca
Groby Stefana i Zofii Korbońskich
Aleja Darczyńców

Panteon Wielkich Polaków – dolna część Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, przeznaczona na miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki[1].

Każda z osób, spoczywających w Panteonie, wpisała się na karty historii Polski dzięki swoim zasługom. Nawiązując do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych, przy planowaniu struktury Świątyni Opatrzności Bożej, nie zapomniano o panteonie. Podobnie jak na Wawelu – jednym z symboli Państwa Polskiego, tak i w Świątyni, znajdą swoje miejsce grobowce osób wybitnych. Znajduje się tu m.in. replika watykańskiego grobu Papieża Jana Pawła II. Do Krypty Zasłużonych Polaków prowadzi łatwe, bezpośrednie dojście. Podziemia można zwiedzać już dziś.

Groby[edytuj | edytuj kod]

W Panteonie Wielkich Polaków pochowani są:

Ponadto umieszczono tam:

  • Symboliczny grób Jana Pawła II. Jest on wierną repliką grobu w Grotach Watykańskich, gdzie spoczywało ciało papieża. Do grobu podczas jego budowy została złożona biała chusta, którą w dniu śmierci ocierano twarz papieża. Pamiątkę podarowaną w Watykanie przywiózł do Polski zaraz po pogrzebie Jana Pawła II kardynał Józef Glemp, metropolita warszawski.
  • Relikwie błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Złożono je tam 6 czerwca 2010 roku, po jego beatyfikacji.
  • Relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Złożone 5 czerwca 2011 roku.
  • Relikwie świętego Andrzeja Boboli. Złożone 2 czerwca 2013 roku.

Aleja Darczyńców[edytuj | edytuj kod]

W Panteonie mieści się również Aleja Darczyńców. Jest to miejsce, w którym znajdują się tablice upamiętniające osoby wspierające budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W Alei znajduje się obecnie ponad 600 takich tablic (stan na sierpień 2013 r.). Aleja ma kształt pierścienia otaczającego Panteon[2].

Upamiętnianie darczyńców wpierających budowę kościołów związane jest z długą tradycją. Nawet w najstarszych świątyniach można znaleźć miejsca przypominające o osobach, które szczególnie zasłużyły się w powstaniu budowli sakralnych. Zazwyczaj tablice o fundatorach umieszczane są na ścianach bocznych świątyń. W Centrum Opatrzności Bożej powstaje specjalna aleja, gdzie będzie można odnaleźć osoby zaangażowane w powstanie kompleksu. Aleja Zasłużonych będzie otaczać Panteon Wielkich Polaków, już dziś przez niektórych określany jako Wawel Trzeciego Tysiąclecia. Będzie to miejsce spoczynku osób szczególnie zasłużonych dla Naszej Ojczyzny i Kościoła Katolickiego w Polsce. Miejsce to pozwoli przywołać do ludzkiej pamięci wybitne osiągnięcia tych wielkich Polaków.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Na mapach: 52°09′31″N 21°04′16″E/52,158611 21,071111