Paprocany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Tychów Paprocany
dzielnica Tychów
Tychy - Piramida Hotel.jpg
Hotel Piramida
Miasto Tychy
Status dzielnica
W granicach Tychów 1951
brak współrzędnych

Paprocany (niem. Paprotzan[1]) – dzielnica Tychów położona w południowej części miasta. Graniczy ze Śródmieściem i z Cielmicami.

Paprocany znane są z Portu Pieśni Pracy (jednego z największych festiwali szantowych w południowej Polsce), festiwalu im. Ryśka Riedla (w latach 1999–2008), Jeziora Paprocańskiego oraz licznych gatunków flory i fauny.

Tuż przy południowo-zachodnim brzegu jeziora (już w granicach gminy Kobiór), znajduje się zabytkowy Zameczek Myśliwski w Promnicach. Natomiast na północno-wschodnim brzegu jeziora znajduje się kompleks wypoczynkowy.

U zbiegu ulic Sikorskiego i Parkowej znajduje się obelisk upamiętniający urodzonego tu rzeźbiarza Augusta Kissa.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości pochodzi od polskiej nazwy rośliny leśnej paproci (Polypodiopsida Cronquist)[1]. Nazwę tę jako źródłosłów miejscowości - "von paproć = Farrenkramt" podał niemiecki geograf oraz językoznawca Heinrich Adamy. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako starszą od niemieckiej wymienia on nazwę w polskiej formie - "Paprociny" podając jej znaczenie "Farrenkrautort" czyli po polsku "Miejscowość paproci"[1]. Niemcy zgermanizowali nazwę na Paprotzan w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zanim w wyniku procesów urbanizacyjnych miejscowość stała się częścią Tychów była ona osobną wsią. Pierwsza wzmianka o Paprocanach pojawia się w Liber beneficiorum Jana Długosza. Paprocany wymieniane są jako wieś należąca do parafii lędzińskiej (ok. 1450)[2].

W dokumencie sprzedaży dóbr pszczyńskich wystawionym przez Kazimierza II cieszyńskiego w języku czeskim we Frysztacie w dniu 21 lutego 1517 roku wieś została wymieniona jako Paproczany[3].

Miejsce walk powstańczych podczas I powstania śląskiego[4]. Do 1950 miejscowość była siedzibą gminy Paprocany.

Tranzyt[edytuj | edytuj kod]

Paprocany mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową – przez tę dzielnicę biegnie dwujezdniowa ul. Sikorskiego, łącząca południowe dzielnice Tychów z drogą krajową nr 1. Dodatkowo przez tę dzielnicę kursują trolejbusy i autobusy z MZK Tychy – w dzielnicy Paprocany znajduje się jedna z dwóch pętli trolejbusowych w mieście. Znajduje tam się również rondo im. Zesłańców Sybiru, koło którego stoi pomnik Zesłańców Sybiru (odsłonięty w kwietniu 2008). Przez Paprocany przebiega również ul. Armii Krajowej – jedna z najbardziej ruchliwych ulic w Tychach.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 51.
  2. Czesław Grot: Paprocany: (szkic monograficzny wioski górnośląskiej) przeszłość i teraźniejszość. Urząd Gminny w Paprocanach, 1938. (pol.)
  3. Ludwik Musioł. Dokument sprzedaży księstwa pszczyńskiego z dn. 21. lutego 1517 R.. „Roczniki Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku”. R. 2, s. 235–237, 1930. Katowice: nakł. Towarzystwa ; Drukiem K. Miarki. 
  4. red. Franciszek Hawranek: Encyklopedia powstań śląskich. Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1982, s. 372. (pol.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]