Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia
pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Góra Świętego Jana

Adres

Góra św. Jana 90
34-623 Szczyrzyc[1]

Data powołania

XII wiek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

tarnowska

Dekanat

Tymbark

Kościół

Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana

Filie

Kaplica w Zegartowicach

Proboszcz

ks. Kazimierz Nawalaniec [1]

Wezwanie

Ścięcia św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

29 sierpnia - wspomnienie ścięcia św. Jana Chrzciciela[1]

Położenie na mapie gminy Jodłownik
Mapa konturowa gminy Jodłownik, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia49°48′11,303″N 20°11′45,240″E/49,803140 20,195900
Strona internetowa
Kaplica w Zegartowicach

Parafia pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Tymbark. Erygowana w XII wieku. Swoim zasięgiem obejmuje wsie: Góra Świętego Jana, Zegartowice, Mstów i Krzesławice[2].

Siedziba parafii mieści się w Górze Świętego Jana, pod numerem 90. Parafia ma jedną filię - kaplicę w Zegartowicach[2].

Prowadzą ją księża diecezjalni. Obecnie proboszczem jest ks. Kazimierz Nawalaniec[1].

Odpust parafialny obchodzony jest w niedzielę przed lub po 24 czerwca (uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela) oraz w niedzielę przed lub po 29 sierpnia (wspomnienie ścięcia św. Jana Chrzciciela).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o parafii w Górze Świętego Jana pochodzi z 1238, kiedy to właściciele wsi - Gryffinowie, ufundowali na jej terenie parafię, której siedzibą miał być niezachowany do dzisiejszych czasów kościółek. Istnieją przypuszczenia, że jego założycielami byli benedyktyni z klasztoru w Tyńcu, ale równie prawdopodobne jest, że powstał w okresie działalności misyjnej śś. Cyryla i Metodego w X wieku[3]. Kościół ten uległ zniszczeniu w 1241, prawdopodobnie na skutek najazdu Mongołów. Na jego miejscu wybudowano nowy, również drewniany.

Od roku 1298, przez kolejne 500 lat do parafii należał Szczyrzyc.

W 1798 roku ordynariusz tarnowski biskup Florian Janowski zniósł parafię w Górze Świętego Jana i przemianował ją na filię parafii Cystersów w Szczyrzycu[4][3]. 15 listopada 1885 spłonął ostatni drewniany kościół we wsi[5]. W latach 1907–1913 wzniesiono zachowaną do dziś świątynię murowaną[5].

W 1935 biskup Franciszek Lisowski podjął decyzje o przywróceniu Górze Świętego Jana praw parafii i oddał ją pod opiekę księży diecezjalnych[5].

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Życie duchowe parafii skupia się wokół kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana, wzniesionego w latach 1907–1913.

Filią parafii jest również murowana kaplica pw. św. Józefa w miejscowości Zegartowice. Zbudowana została w XVIII wieku na terenie dawnego dworu. Obchodzi się tu odpust, przypadający w dniu 19 marca, w liturgiczne wspomnienie Patrona. Liturgia sprawowana jest raz z miesiącu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Informacje o parafii na stronie diecezji tarnowskiej. diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2016-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-10)].
  2. a b c P. Skoczek, s. 37
  3. a b Historia parafii w Górze Świętego Jana. parafia pw. Ścięcia św. Jana. [dostęp 2010-11-03]. (pol.).
  4. P. Skoczek, s. 35
  5. a b c P. Skoczek, s. 36

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 34-37. ISBN 978-83-88383-43-4.