Parafia Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Parafia Świętych Aniołów Stróżów
Kolegiata NMP Bolesnej i Św.Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
Kolegiata NMP Bolesnej i Św.Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
Siedziba Wałbrzych
Adres ul. Garbarska 4
58-300 Wałbrzych
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja świdnicka
Dekanat Wałbrzych (południe)
Kościół Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
Filie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Pani Wałbrzycha
Proboszcz ks. prał. Bogusław Wermiński
Wspomnienie liturgiczne 2 października
brak współrzędnych

Parafia Świętych Aniołów Stróżów – parafia rzymskokatolicka w Wałbrzychu znajdująca się w dekanacie wałbrzyskim południowym w diecezji świdnickiej. Była erygowana w XII w. Jej proboszczem jest ks. Prałat Rzeczywisty Jego Świątobliwości Bogusław Wermiński. Kościołem parafialnym jest kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Kościół ten jest siedzibą dekanatu i centralną świątynią Wałbrzycha. W świątyni tej odbywają się najważniejsze wydarzenia o charakterze diecezjalnym. W 2000 roku nadano mu rangę kościoła Jubileuszowego Roku 2000. Odbywały się pielgrzymki wiernych w celu uzyskania odpustu zupełnego. W kościele tym odbywały się inauguracje roku akademickiego uczelni wyższych Wałbrzycha, wszelkie uroczystości patriotyczne w mieście. Miejsce miały także centralne-miejskie uroczystości nawiedzenia obrazów i figur maryjnych: Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, Matki Bożej Fatimskiej, Matki Bożej Sedes Sapientiae (akademickiej); zakończenie peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego w dekanatach wałbrzyskich. Przy powoływaniu nowych diecezji w 1992 i 2004. był rozważany jako siedziba biskupa diecezjalnego tzn. przy powoływaniu nowej, trzeciej diecezji na Dolnym Śląsku. Pierwotnie miała to być diecezja wałbrzysko-nyska, następnie nazywano ją Sudecką, aż wreszcie nazwano ją Świdnicką i siedziba diecezji mieści się w Świdnicy.

Jest jednym z największych kościołów w diecezji świdnickiej, zbudowany w stylu neogotyckim. Kościół ten jest długi na 60 metrów, szeroki na 30, a wysoki na 22 metry. Wiele cech tej wałbrzyskiej świątyni zdradza silną inspirację wrocławską kolegiatą św. Krzyża. Wybudowana została w latach 1898-1904 jako jedno z ostatnich dzieł Alexisa Langera. W 2000 prezbiterium tej kolegiaty zostało przebudowane i dostosowane do liturgii posoborowej w tym np. święceń kapłańskich.

Na terenie parafii znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Pani Wałbrzycha (najstarsza świątynia Wałbrzycha).

W dniu 3 maja 2010 na uroczystej mszy świętej z okazji nadania Wałbrzychowi patronatu Matki Bożej Bolesnej bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, ustanowił kościół Św. Aniołów Stróżów kolegiatą. Jej wezwanie brzmi: Najświętszej Marii Panny Bolesnej i Św. Aniołów Stróżów.

15 września 2010 kościół został uroczyście ogłoszony kolegiatą i powołana została przy niej kapituła składająca się z księży kanoników[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]