Parafia Świętego Ducha w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Parafia Katedralna Świętego Ducha
w Warszawie
Widok katedry od ul. Szwoleżerów
Widok katedry od ul. Szwoleżerów
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Adres ul. Szwoleżerów 4
00-464 Warszawa
Data powołania parafia: 1923

parafia katedralna: 25 kwietnia 1945

Wyznanie starokatolickie
Kościół Polskokatolicki
Diecezja warszawska
Dekanat warszawsko-łódzki
Kościół Katedra Świętego Ducha
Filie Kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie
Proboszcz ks. mgr Henryk Dąbrowski

ks. dr Bohdan Kukharenko (duszpasterz pomocniczy)
ks. mgr Mariusz Łukaszewski (duszpasterz pomocniczy)

Wezwanie Świętego Ducha
Wspomnienie liturgiczne 50 dni po Wielkanocy - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
brak współrzędnych
Strona internetowa
Budynek parafii przy ul. Szwoleżerów
Katedra Świętego Ducha widziana od ul. Czerniakowskiej

Parafia Katedralna Świętego Ducha w Warszawie – parafia katedralna Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie warszawsko-łódzkim diecezji warszawskiej.

Msze święte celebrowane są we środy o godz. 17:00 (okresowo) oraz w niedziele o godz. 11:00.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia[edytuj | edytuj kod]

Parafia Świętego Ducha w Warszawie została zorganizowana w 1923; jej siedziba znajdowała się wtedy przy ul. Hożej 39. W tym czasie w stolicy działała jeszcze parafia Zbawiciela Świata przy ul. Żytniej.

W 1945 siedzibę parafii przeniesiono do nowej porzymskokatolickiej świątyni położonej przy ulicy Szwoleżerów 2. Od 25 kwietnia 1945 oficjalnie parafia zyskała miano parafii katedralnej Kościoła. Przy ulicy Szwoleżerów 4 znajduje się plebania parafii.

W 1952 parafia liczyła 480 wiernych, w 1954 - 450 wyznawców, w 1959 - 295 wiernych i 1400 sympatyków, a w 1965 - 369 wiernych i 67 sympatyków. Byli to wierni z całej Warszawy, głównie ze środowiska robotniczego (95%) i inteligenckiego (5%). Ponadto w 1961 erygowano w Warszawie dwie kolejne parafie: przy ul. Żytniej 41 (pw. Chrystusa Arcykapłana i Męczenników Narodu Polskiego) i Wilczej 31 (pw. Miłosierdzia Bożego; reaktywowana w 2005), ale do 1965 nie przekształciły się one w normalnie funkcjonujące placówki. Obecnie parafia liczy ok. 350 wyznawców z terenu całej stolicy i przyległych powiatów.

W latach 1968-1998 proboszczem parafii był ks. dziek. inf. dr Tomasz Wójtowicz, jego następcą został ks. mgr Henryk Dąbrowski, wcześniej będący proboszczem w Studziankach Pancernych.

W Warszawie znajduje się również parafia polskokatolicka Miłosierdzia Bożego przy ul. Wilczej 31 oraz w pobliskim Konstancinie-Jeziornie misyjna parafia polskokatolicka pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Chylickiej 18.

Świątynia[edytuj | edytuj kod]

Katedra Świętego Ducha przy ul. Szwoleżerów 2, wzniesiona została w 1906(?) według projektu Leontija Benois, przy współpracy budowniczego P. Feddersa, jako cerkiew Lejbgwardii Ułańskiego Pułku Jego Wysokości, pod wezwaniem błogosławionego Martyniana. W okresie międzywojennym, po odzyskaniu niepodległości świątynia ta służyła 1. Pułkowi Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Od 1945 świątynia należy do Kościoła Polskokatolickiego i jest pod wezwaniem Świętego Ducha.

Cmentarz polskokatolicki[edytuj | edytuj kod]

Kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Cmentarz polskokatolicki

We wschodniej części Cmentarza Wojskowego na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45 znajduje się wydzielony dla Kościoła Polskokatolickiego kwartał (kwatera D) z Kaplicą Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dookoła jej znajdują się nagrobki zasłużonego dla Kościoła duchowieństwa i społeczników. Na cmentarzu polskokatolickim spoczywają min.:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]