Parafia św. Józefa w Chorzowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Parafia św. Józefa
Kościół św. Józefa w Chorzowie
Kościół św. Józefa w Chorzowie
Siedziba Chorzów
Adres ul. Łagiewnicka 17
41-500 Chorzów II
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Kościół Kościół św. Józefa w Chorzowie
Proboszcz ks. Antoni Klemens
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Parafia św. Józefa w Chorzowierzymskokatolicka parafia pod wezwaniem św. Józefa w Chorzowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia św. Józefa należała do parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie i została w 1912 r. z niej wydzielona. Inicjatorem budowy kościoła był ks. Paweł Łukaszczyk, proboszcz parafii św. Barbary, który zmarł w 1905 r. Plany architektoniczne sporządził prof. Joseph Schmitz z Norymbergi. W dniu 16 października 1904 r. położono kamień węgielny pod budowę kościoła, w 1905 r. założono fundamenty i wzniesiono ściany. Budowę prowadzono 3 lata. Koszt całkowity wyniósł 500.000 ówczesnych marek niemieckich. Złożyły się na to Huta Królewska, Freikunksgelderfond, dary księcia biskupa kard. Knoppa z Wrocławia, kopalnia "Król" i składki parafian, natomiast resztę pożyczono. 18 listopada 1907 roku nowo wybudowany kościół św. Józefa poświęcił dziekan z Katowic ks. Wiktor Schmidt.

W swoich początkach parafia liczyła 13 tysięcy wiernych. Liczba ta do drugiej wojny światowej ciągle wzrastała ze względu na budowę dużych osiedli mieszkaniowych na terenie parafii. W 1957 roku nastąpił pierwszy kapitalny remont kościoła i zabezpieczanie przed szkodami górniczymi; następny został przeprowadzony w 1969 roku i związany był również z usuwaniem szkód górniczych. Kościół jest położony na terenie zagrożonym szkodami górniczymi i dlatego obecnie trwa kolejny remont kapitalny. Kościół, dzięki wsparciu Urzędu Miasta i zaangażowaniu parafian, został oświetlony z zewnątrz oraz zainstalowano nowoczesny system oświetleniowy wewnątrz, oczyszczono i odmalowano wnętrze, odnowione zostały ołtarze, figury i malowidła ścienne.

W latach 2005-2008 na mocy dekretu abpa Damiana Zimonia w parafii odprawiana była w każdą drugą niedzielę miesiąca Msza trydencka, jednak ze względu na niską frekwencję jej celebrowanie zostało zawieszone. Celebransem był ks. dr Antoni Dreja.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie:

  • ks. Antoni Klemens od 1994 r.