Parafia św. Jana Chrzciciela w Dobrej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Jana Chrzciciela
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Dobra
Adres ul. Starowiejska 103
Dobra
95-010 Stryków
Data powołania 1906
Wyznanie starokatolickie
Kościół Starokatolicki Mariawitów
Diecezja śląsko-łódzka
Kościół św. Jana Chrzciciela
Proboszcz kapł. Jakub Maria Szczepan Orzechowski
Wezwanie św. Jana Chrzciciela
Wspomnienie liturgiczne najbliższa niedziela od 24 czerwca
Położenie na mapie Polski
Ziemia 51°51′56″N 19°33′05″E/51,865556 19,551389
Dobra 5.jpg
Dobra 4.jpg
Dobra 2.jpg

Parafia św. Jana Chrzciciela w Dobrejmariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

Siedziba parafii oraz kościół parafialny znajduje się w Dobrej, w gminie Stryków, powiecie zgierskim, województwie łódzkim. Proboszczem parafii jest kapłan Jakub Maria Szczepan Orzechowski.

Obszar[edytuj | edytuj kod]

Parafia mariawicka w Dobrej obejmuje swoim zasięgiem prawie 300 rodzin z miejscowości: Dobra, Dobra-Nowiny, Zelgoszcz, Orzechówek, Michałówek, Ługi, Leonardów, Kiełmina, Niecki, Kalonka, Klęk, Grabina, Stary Imielnik, Nowy Imielnik a także niewielki fragment Łodzi – osiedle Stare Moskule oraz ulicę Łukaszewską.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki mariawityzmu, a także parafii w Dobrej wiążą się z osobą księdza Pawła Skolimowskiego, który jako kapłan mariawita przyjął imię zakonne Maria Dominik. W latach 1903–1906 był proboszczem w parafii rzymskokatolickiej w Dobrej. Ksiądz Dominik Skolimowski (będąc jeszcze proboszczem parafii rzymskokatolickiej) w roku 1905 zakończył budowę kościoła w Dobrej. 28 listopada 1906 mariawici decyzją władz carskich zostali zmuszeni do opuszczenia kościoła.

W tej sytuacji mariawici dobrscy 2 sierpnia 1907 poświęcili fundamenty pod budowę nowego kościoła. Został on zlokalizowany także w Dobrej, w odległości 1 km od poprzedniego kościoła rzymskokatolickiego. Ofiarność parafian sprawiła, że poświęcenie kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela odbyło się 8 września 1908. Kościół został wzniesiony w stylu neogotyckim.

Zbudowano także rozległy piętrowy dom, który przez długie lata służył jako placówka oświatowo-kulturalna. W nim mieściła się szkoła parafialna, ochronka, czytelnia oraz piekarnia. Działalność ta prowadzona była przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Mariawitek. W domu parafialnym w okresie międzywojennym, a nawet kilka lat po wojnie były prowadzone zajęcia lekcyjne przez nauczycieli świeckich.

Kapłan Paweł Maria Dominik Skolimowski był współzałożycielem orkiestry parafialnej w 1909, która kontynuuje swoją działalność do chwili obecnej. Orkiestra bierze udział we wszystkich większych świętach kościelnych i parafialnych. Z okazji 85-lecia i 95-lecia w dowód uznania za działalność na terenie miasta i gminy Stryków władze ufundowały pamiątkowe dyplomy oraz instrumenty.

W styczniu 1905 kapłan Skolimowski jako delegat mariawicki odbył audiencję u papieża Piusa X. Przez wiele lat ks. Skolimowski pracował w redakcji kościelnej pisma Mariawita, która mieściła się w Łodzi przy ulicy Franciszkańskiej 27.

Parafia mariawicka w Dobrej dwukrotnie była odwiedzona przez św. Marię Franciszkę Kozłowską. Pierwszy raz przed budową kościoła w 1907, Mateczka zapytana wskazała miejsce budowy kościoła parafialnego, drugi raz przybyła w 1910.

Po śmierci Ojca Dominika, która nastąpiła w 1921, proboszczem parafii został kapłan Antoni Maria Serafin Bołłoczko, który pracował w Dobrej aż do swojej śmierci w 1969. Istniejąca od 1908 piekarnia prowadzona przez siostry mariawitki umożliwiła nakarmienie wielu uciekinierów i tułaczy okresu wojennego. Znany jest fakt ukrycia na terenie domu parafialnego przez ks. Antoniego Bołłoczko kilku oficerów, którzy po klęsce wrześniowej wracali ze sztandarem pułku łódzkiego wycieńczeni i głodni.

Po śmierci kapłana Antoniego Bołłoczko obowiązki proboszcza pełnił przez trzy lata kapłan Władysław Maria Franciszek Stachowiak.

Od 1972 proboszczem parafii był kapłan Michał Maria Ludwik Jabłoński. Duszpasterzował przez 23 lata. W latach 1983–1984 przeprowadzono kapitalny remont kościoła. W 1993 dla uczczenia 100 rocznicy mariawityzmu parafia ufundowała nowe dziewięciogłosowe organy pneumatyczne. W 1995 kapłan Maria Ludwik Jabłoński został wybrany na biskupa i konsekrowany jesienią 1996.

Kolejnym proboszczem tutejszej parafii został kapłan Jakub Maria Szczepan Orzechowski. Pracę duszpasterską rozpoczął w 1996. Przy współpracy z parafianami i radą parafialną odnowiono wnętrze kościoła, przebudowano główne schody, odrestaurowano cztery boczne wieże, wymieniono wszystkie szyby w oknach kościelnych, przeprowadzono nowy odcinek drogi na cmentarz, obsadzono nową bramę, położono kostkę brukową w głównej alei cmentarza oraz kościoła, pozłocono też ołtarz i konfesję. Inspiracją tych wielu prac były obchody stulecia istnienia Kościoła Mariawickiego i parafii w Dobrej. Obchody jubileuszowe odbyły się 25 czerwca 2006 w uroczystość parafialną św. Jana Chrzciciela.

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

Msze Święte i inne nabożeństwa sprawowane są w neogotyckim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Doroty w Dobrej, wybudowanym w 1908 roku.

  • Msze Święte niedzielne odbywają się o godzinie 8:00 i 12:0
  • Msze Święte w dni powszednie odprawiane są o godzinie 8.00
  • Adoracja tygodniowa, prowadzona przez młodzież, odprawiana jest w każdy czwartek o 18:30
  • Adoracja miesięczna przypada na 16 dzień każdego miesiąca
  • Uroczystość parafialna obchodzona jest w najbliższą niedzielę od 24 czerwca

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Przy parafii działa grupa ministrancka, orkiestra dęta oraz chór, który wchodzi w skład chóru diecezji sląsko-łódzkiej.

Duchowieństwo[edytuj | edytuj kod]

Spośród duchownych mariawickich obecnie dwóch pochodzi z parafii w Dobrej: kapłan Tadeusz Maria Ładysław Ratajczyk oraz kapłan Piotr Maria Grzegorz Dróżdż.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Rybak. Mariawityzm. Dzieje i współczesność. Warszawa 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]