Parafia św. Karola Boromeusza w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Parafia św. Karola Boromeusza
Państwo  Polska
Siedziba Poznań
Adres ul. Naramowicka 41/8
61-622 Poznań
Data powołania 1 stycznia 2007
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja poznańska
Dekanat Poznań-Winogrady
Kościół Kościół pw. św. Karola Boromeusza (w budowie)
Proboszcz Ks. Grzegorz Szafraniak
Wezwanie Św Karola Boromeusza
Wspomnienie liturgiczne 4 listopada
brak współrzędnych
Strona internetowa

Parafia św. Karola Boromeusza w Poznaniuparafia rzymskokatolicka usytuowana w dzielnicy Poznania Winogrady. Należy do dekanatu Poznań-Winogrady, który należy do archidiecezji poznańskiej. Parafia posiada kościół, który jest w końcowej fazie wykańczania i jest eksploatowany od kwietnia 2012 r.[1]

Zasięg terytorialny[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z Dekretem erekcyjnym arcybiskupa metropolity poznańskiego parafia obejmuje swoim zasięgiem Osiedle Pod Lipami, Wilczak oraz Stare Winogrady (od ul. Szelągowskiej do ul. Murawa).

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia została w 2007 roku wydzielona z salezjańskiej parafii pw. św. Jana Bosko zgodnie z dekretem arcybiskupa metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego. W kwietniu tego samego roku postawiono kaplicę tymczasową przy skrzyżowaniu ulic Naramowickiej i Słowiańskiej, poświęconą 1 kwietnia 2007 przez abp. Stanisława Gądeckiego. 27 kwietnia 2008 roku rozpoczęto budowę docelowej kaplicy i domu parafialnego w Parku Kosynierów. 24 grudnia tego roku w budowanej jeszcze kaplicy odbyła się już pierwsza msza, tzw. pasterka, w której uczestniczył bp Zdzisław Fortuniak. Budowa kaplicy zakończyła się w kwietniu 2009 i 17 kwietnia - w Wielki Wtorek - została poświęcona przez abp Stanisława Gądeckiego. Od tego dnia wszystkie msze odbywały się już w nowej kaplicy, zamiast - jak dotychczas - w betlejemce. Następnie zostały oddane do użytku także kancelaria parafialna, zakrystia oraz salka ministrancka. Obecnie (wrzesień 2013) dobiegają końca prace związane z wyposażeniem wnętrza kościoła. Prace elewacyjne zostały zakończone.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.boromeusz.pl