Parafia św. Mateusza w Ligowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Mateusza
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Ligowo

Adres

Ligowo 19
09-228 Ligowo

Data powołania

22 września 1388

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

płocka

Dekanat

tłuchowski

Kościół

Zwiastowania Pańskiego

Proboszcz

ks. kan. Andrzej Zembrzuski

Wezwanie

św. Mateusza

Wspomnienie liturgiczne

25 marca, 21 września

Położenie na mapie gminy Mochowo
Mapa konturowa gminy Mochowo, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mateusza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mateusza”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mateusza”
Położenie na mapie powiatu sierpeckiego
Mapa konturowa powiatu sierpeckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mateusza”
Ziemia52°49′28,9″N 19°28′49,8″E/52,824694 19,480500
Strona internetowa

Parafia pw. św. Mateusza w Ligowie – parafia należąca do dekanatu tłuchowskiego, diecezji płockiej, metropolii warszawskiej. Odpust parafialny związany z patronem parafii obchodzony jest w 1. niedzielę po 21 września, a z tytułem kościoła 25 marca – uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz w kościele

Parafia erygowana została 22 września 1388 r. przez bpa Ścibora z fundacji Trojana i Stanisława z Ligowa oraz ich krewnych z Mysłakowa. Ponowny dokument erekcyjny wydano w 1473 r. Z wizytacji w 1609 r. wiadomo, że kościół był drewniany, pod wezwaniem św. Mateusza, konsekrowany, że posiadał trzy ołtarze i malowane prezbiterium. W 1724 r. wzniesiono nowy, także drewniany, który wielokrotnie remontowano.

Na miejscu kolejnych kościołów drewnianych rozpoczęto w 1906 r., staraniem ks. Józefa Orłowskiego, budowę obecnej murowanej, neogotyckiej świątyni. Budowę ukończono w 1913 r. 10 października tegoż roku konsekrował ją bp Antoni Julian Nowowiejski. Świątynia jest pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz główny pochodzi z lat 50. XX wieku. Jego styl nawiązuje do neobaroku z elementami klasycznymi. W polu głównym znajduje się obraz NMP zasłaniany płótnem z wizerunkiem św. Mateusza. Obraz NMP został ufundowany przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, pochodzącego z tej parafii. Dwa ołtarze boczne pochodzą z poprzedniego kościoła. Datowane są na XVIII stulecie. Lewy poświęcony Sercu Pana Jezusa, prawy z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Poza tym znajdziemy w kościele kilka zabytkowych przedmiotów z XVII i XVIII wieku, głównie naczyń i szat liturgicznych. Na ścianach świątyni dostrzeżemy polichromię z 1930 roku znanego artysty Władysława Drapiewskiego odwołującą się do dziejów Rzymskokatolickiego Kościoła w Polsce. W 1953 r. ufundowano osiem witraży, a w 1949 r. sprawiono 17-głosowe organy, które wykonała spółka Biernackiego, działająca w Warszawie i Krakowie. W 2014 r. miał miejsce ich kapitalny remont.

W 2011 roku, staraniem księdza proboszcza Andrzeja Zembrzuskiego, do kościoła parafialnego ufundowany został obraz św. Jana Pawła II. Wizerunek ten został umieszczony w prezbiterium świątyni, po lewej stronie głównego ołtarza. 2 kwietnia 2011 roku został on uroczyście odsłonięty i poświęcony przez bpa Romana Marcinkowskiego podczas okolicznościowego apelu, upamiętniającego VI rocznicę śmierci papieża Polaka. W 2013 r. wspólnota parafialna obchodziła rok jubileuszowy: 625-lecia erygowania Parafii i 100-lecia konsekracji kościoła. Z tej okazji został ufundowany obraz bł. Płockich Biskupów Męczenników: abpa A.J. Nowowiejskiego (konsekratora świątyni) i bpa L. Wetmańskiego. Obraz został poświęcony przez bpa R. Marcinkowskiego z Płocka w dniu jubileuszu 100-lecia konsekracji kościoła, 20 października 2013 r. i zawisł w prezbiterium obok głównego ołtarza podobnie jak obraz św. Jana Pawła II. Tego dnia wspólnota parafialna została zawierzona Matce Bożej poprzez złożenie Aktu Zawierzenia po peregrynacji kopii Obrazu Zwiastowania M.B. z głównego ołtarza, który w roku jubileuszowym odwiedzał rodziny parafii.

Duszpasterze[edytuj | edytuj kod]

  • ks. kan. Andrzej Zembrzuski – proboszcz parafii – 2009 – obecnie

Znani duchowni związani z parafią:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]