Parafia św. Mikołaja w Whitestone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Mikołaja
St. Nicholas Orthodox Parish
Ilustracja
Cerkiew parafialna
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Whitestone

Adres

14-65 Clintonville St, Whitestone, NY 11357

Data powołania

1916

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Prawosławny w Ameryce

Diecezja

Nowego Jorku i New Jersey

Cerkiew

św. Mikołaja

Proboszcz

Joseph Woodill

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

9 maja; 6 grudnia

Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja”
Ziemia40°47′16,0″N 73°48′38,4″W/40,787778 -73,810667
Strona internetowa

Parafia św. Mikołajaprawosławna parafia w Whitestone, w diecezji Nowego Jorku i New Jersey Kościoła Prawosławnego w Ameryce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia powstała z inicjatywy grupy ukraińskich emigrantów z Galicji w 1916. Pierwsze nabożeństwo w niej odbyło się 6 grudnia tego roku, w dzień św. Mikołaja Cudotwórcy, który został następnie patronem parafii. Przez trzy pierwsze lata prawosławni mieszkańcy Whitestone wynajmowali salę. Aleksander Pasternak wykonał dla niej tymczasowy ikonostas. W marcu 1919, wobec znacznego wzrostu liczby parafian, wspólnota zakupiła parcelę pod budowę wolno stojącej cerkwi. Została ona wybudowana według projektu Williama Keblisha i poświęcona w 1920 przez arcybiskupa Aleutów i całej Ameryki Aleksandra.

Bezpośrednio po ukończeniu prac nad cerkwią wybudowany został dom parafialny. Do 1929 parafianie wykonali również wewnętrzną dekorację cerkwi według projektu Basila Pigushina.

W 1966 w parafii uformował się komitet budowy nowej świątyni. Autorem jej projektu był Sergey Padukov. W roku następnym parafia otrzymała zezwolenie na budowę cerkwi. Łączny koszt jej wzniesienia wyniósł 350 tys. dolarów. 22 grudnia 1968 metropolita całej Ameryki i Kanady Ireneusz (Bekisz) poświęcił kamień węgielny położony pod nowy budynek sakralny. Pierwszą Świętą Liturgię w niewykończonym jeszcze obiekcie odprawił 1 czerwca 1969 proboszcz parafii ks. Nicholas Yuschak.

W ciągu pierwszych dekad istnienia parafia miała charakter etnicznie ukraińsko-rosyjski. Z czasem stała się społecznością wielonarodową, grupującą obok dwóch wymienionych narodowości także Greków, Włochów, Białorusinów, Rumunów, Gruzinów oraz Amerykanów o różnym pochodzeniu etnicznym. Parafia posługuje się w pracy duszpasterskiej językiem angielskim, z możliwością wykorzystania języka cerkiewnosłowiańskiego na życzenie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona parafii w Internet Archive. [dostęp 2010-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-30)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]