Parafia św. Piotra i Pawła w Węgorzewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie
Ilustracja
Kościół Świętych Piotra i Pawła w Węgorzewie
Państwo

 Polska

Siedziba

Węgorzewo

Adres

ul. Zamkowa 16
11-600 Węgorzewo

Data powołania

1946

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

ełcka

Dekanat

Węgorzewo

Kościół

Kościół św. Piotra i Pawła w Węgorzewie

Proboszcz

ks. Krzysztof Mulewski

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie Węgorzewa
Mapa konturowa Węgorzewa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie”
Położenie na mapie powiatu węgorzewskiego
Mapa konturowa powiatu węgorzewskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie”
Położenie na mapie gminy Węgorzewo
Mapa konturowa gminy Węgorzewo, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie”
Ziemia54°12′47″N 21°44′35″E/54,213056 21,743056
Strona internetowa

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewierzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Węgorzewo należącym do diecezji ełckiej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia powstała w 1947, po odebraniu 2 października 1945 ewangelikom należącego do nich kościoła św. Piotra i Pawła i przekazaniu go w użytkowanie katolików[2][3]. Zastąpiła ona wówczas powstałą 18 października 1928 parafię rzymskokatolicką Dobrego Pasterza, a użytkowana przez nią kaplica Dobrego Pasterza stała się od tej pory poległym nowej jednostce kościołem rektoralnym[2].

Z dniem 1 lipca 1989 parafia Dobrego Pasterza została reaktywowana, w związku z czym jej nowy obszar wydzielono z parafii św. Piotra i Pawła. Terytorium obu działających na terenie miasta parafii rzymskokatolickich zostało pomniejszone następnie 1 lipca 1990, kiedy to utworzona została nowa parafia Matki Bożej Fatimskiej[2].

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

  • Węgorzewo – ul. Armii Krajowej, Chabrowa, Grunwaldzka, Hetmańska, Konopki, Konopnickiej, Kraszewskiego, Królowej Jadwigi, Książęca, Letnia, 11 Listopada, Lawendowa, Letnia, Łuczańska, Marszałkowska, Mazurska, Młyńska, Parkowa, Plażowa, Polna, Przesiedleńcza, ks. Ripieckiego, Rolna, Różana, Sienkiewicza, Słoneczna, Smętka, Spokojna, Szpitalna, Śródmiejska, Targowa, Teatralna, Turystyczna, Warmińska, Wileńska, Wczasowa, Witosa, al. Wojska Polskiego, Zacisze, Zamkowa (do nr. 23), Zielona, Żeromskiego[1]
  • MiejscowościCzerwony Dwór, Kalskie Nowiny, Kolonia Rybacka, Maćki, Ogonki, Prynowo, Stulichy, Wysiecza[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Opis parafii na stronie diecezji ełckiej [online] [dostęp 2021-01-23].
  2. a b c Historia społeczności wiary w Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Węgorzewie [online], wegorzewo.sds.pl [dostęp 2023-08-25].
  3. Rudolf Bażanowski, Kościoły i parafie diecezji mazurskiej. Przeszłość i teraźniejszość., t. II, Olsztyn: Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie, 2019, s. 296-305, ISBN 978-83-941294-2-2.