Parafia Chrystusa Króla w Lędzinach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Parafia Chrystusa Króla Wszechświata
Kościół Chrystusa Króla
Kościół Chrystusa Króla
Siedziba Lędziny
Adres ul. Lewandowskiej 42a,
43-143 Lędziny
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Lędziny
Kościół Chrystusa Króla
Proboszcz ks. Marek Płaza
brak współrzędnych
Strona internetowa

Parafia Chrystusa Króla w Lędzinachrzymskokatolicka parafia w Lędzinach-Hołdunowie. Parafia należy do archidiecezji katowickiej i dekanatu Lędziny.

Parafia swoim zasięgiem obejmuje dzielnice: Hołdunów, Smardzowice, Świniowy i Ratusz.

Okoliczności powstania parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia rzymskokatolicka na terenie Hołdunowa powstała po drugiej wojnie światowej i została utworzona w oparciu o kościół i budynek probostwa należący do parafii ewangelicko-augsburgskiej z II poł. XVIII w., składającej się głównie z kolonizatorów niemieckich pochodzących z miejscowości Kozy, przybyłych na ziemie lędzińskiego folwarku Kiełpowy. Po II wojnie światowej z powodu malejącej społeczności ewangelickiej ówczesny lędziński proboszcz ks. Jan Klyczka zwrócił się z prośbą do administracji państwowej o przejęcie kościoła ewangelickiego w Hołdunowie. 18 czerwca 1947 władze państwowe udzieliły zgody na przekazanie kościoła wraz z obiektami mu towarzyszącymi na rzecz parafii rzymskokatolickiej. 7 września 1947 po gruntownym remoncie, kościół zastał poświęcony przez dziekana mysłowickiego ks. Jana Wodarza. Otrzymał on wezwanie Chrystusa Króla. 15 lipca 1948 nominację na wikarego – lokalistę w Hołdunowie otrzymał ks. Walter Linke, który podjął starania o wyłączenie Hołdunowa z parafii Lędziny. 15 grudnia 1948 kuria wyraziła zgodę, aby kuracja w Hołdunowie została wyłączona z parafii lędzińskiej. 7 lipca 1948 biskup Stanisław Adamski erygował "samodzielną stację duszpasterską" w Hołdunowie, a ks. W. Linke otrzymał tytuł kuratusa. Parafię przyłączono do dekanatu mysłowickiego, a następnie w ramach reorganizacji w 1955 roku włączono ją do dekanatu tyskiego. W 1969 roku, po powstaniu dekanatu bieruńskiego, Hołdunów przeszedł do nowo utworzonego dekanatu.

17 września 1955 z powodu szkód górniczych zamknięto świątynię. Nabożeństwa zaczęto odprawiać w salce parafialnej na probostwie, a w późniejszych latach w budynku byłego przedszkola. Z biegiem lat, z powodu wzrostu liczby wiernych, zaczęto myśleć o budowie nowej świątyni. 25 marca 1982 roku otrzymano zgodę na budowę kościoła, probostwa i domu katechetycznego. Nowy kościół powstał w latach 1983 – 1989. Jego budowniczym był ks. proboszcz Józef Przybyła. 26 sierpnia 1989 biskup Damian Zimoń konsekrował nowy kościół.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. dr Walter Linke 1948 – 1957
  • ks. Jan Pietrek 1957 – 1958
  • ks. Leon Misiuda 1958 – 1964
  • ks. Stanisław Szarlej 1964 – 1981
  • ks. kan. dr Józef Przybyła 1981 – 2008
  • ks. Marek Płaza od 2008

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

Ministranci
Dzieci Maryi
Chór Parafialny "Sursum Corda"
Apostolstwo Dobrej Śmierci
Ruch Światło-Życie
Wspólnoty różańcowe

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Przybyła, Budowanie jest wiarą, Gliwice 1999.
  • Schematyzm Diecezji Katowickiej 1986, Katowice 1986.