Parafia Chrystusa Zbawiciela w San Francisco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Chrystusa Zbawiciela
Christ the Saviour Orthodox Parish
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

San Francisco, Kalifornia

Adres

2040 Anza St
San Francisco, CA 94118

Data powołania

2001

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Prawosławny w Ameryce

Diecezja

Zachodu

Dekanat

środkowego Pacyfiku

Cerkiew

Chrystusa Zbawiciela

Proboszcz

ks. Bazyl Kalinowski

Wezwanie

Chrystusa Zbawiciela

Położenie na mapie Kalifornii
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Ziemia37°46′43,8″N 122°28′12,8″W/37,778833 -122,470222
Strona internetowa

Parafia Chrystusa Zbawiciela – jedna z prawosławnych parafii w San Francisco, erygowana w 2001. Należy do diecezji Zachodu Kościoła Prawosławnego w Ameryce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1952 budynek na roku ul. Anza i Dwunastej Alei został zakupiony przez Metropolię z zamiarem urządzenia w nim rezydencji arcybiskupa Jana Szachowskiego), w której rozmieszczono również domową kaplicę Chrystusa Zbawiciela[1]. Była ona ogólnie dostępna[2]. W ciągu lat 50. i 60. XX wieku znaczna liczba rosyjskich wiernych prawosławnych przeniosła się do dzielnic sąsiadujących z domem arcybiskupa i zaczęła uczęszczać na nabożeństwa do jego kaplicy. W związku z tym postanowiono wznieść na tym miejscu większą cerkiew[2].

Powstała w latach 1963–1965 cerkiew była świątynią pomocniczą soboru Trójcy Świętej. Według szacunków parafii uczęszczało do niej regularnie ok. 100 osób, tj. 1/3 prawosławnej społeczności San Francisco w jurysdykcji Metropolii. Część z nich wystąpiła jednak z jurysdykcji Kościoła Prawosławnego w Ameryce po uzyskaniu przezeń autokefalii i przeszła do parafii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji[1].

W 2001 przy cerkwi Chrystusa Zbawiciela powołano odrębną parafię. Podczas gdy parafia przy soborze posługuje się w swojej działalności językiem angielskim, w parafii Chrystusa Zbawiciela został zachowany język cerkiewnosłowiański i kalendarz juliański[2]. Parafia prowadzi rosyjskojęzyczną bibliotekę i szkołę niedzielną[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]