Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Parafia Matki Boskiej Bolesnej
Stary Kościół
Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Bolesnej
Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Bolesnej
Siedziba Rybnik
Adres ul. Rybnickiego 2
44-200 Rybnik
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Rybnik
Kościół Kościół Matki Bożej Bolesnej w Rybniku
Proboszcz ks. Franciszek Radwański
Wezwanie Matki Boskiej Bolesnej
Wspomnienie liturgiczne 15 września
brak współrzędnych
Strona internetowa

Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Rybnik w archidiecezji katowickiej. Obecnie parafia liczy 4 900 osób.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny kościół parafialny Matki Boskiej Bolesnej położony poza murami miasta poświęcił ówczesny biskup wrocławski Żyrosław II (1170 – 1198). Kościół był murowany, z drewnianą wieżą.

Parafia wymieniona została w sprawozdaniu z poboru świętopietrza z 1335 w diecezji wrocławskiej na rzecz Watykanu sporządzonego przez nuncjusza papieskiego Galharda z Cahors wśród 7 parafii archiprezbiteratu w Żorach pod nazwą Ribnicz[1]. Została również wymieniona w spisie świętopietrza sporządzonym przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 pośród innych parafii archiprezbiteratu (dekanatu) w Żorach pod nazwą Reybnik[2]. Parafia obejmowała przez kilka wieków przeszło 20 wiosek i przysiółków. Z biegiem czasu, wszystkie wioski stały się samodzielnymi parafiami.

Obecny kościół Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku, w tradycji rybnickiej zwany "starym kościołem", został wybudowany w latach 1798 – 1801 i poświęcony przez prepozyta klasztoru z Rud, prałata o. Bernarda Galbierza 15 listopada 1801 roku. Proboszczem w tym czasie był ks. Feliks Reisner a inspektorem budowlanym Irmer. Wystrój wnętrza kościoła był kilkakrotnie zmieniany. Na początku wystrój stanowiły sprzęty przeniesione z rozebranego kościoła NMP. Po kilku latach sporządzono nowy, który częściowo przetrwał do dziś. Obecny wystrój kościoła według wymogów Soboru watykańskiego II wykonany został w 1965 roku.

W 2000 roku na terenie parafii osiedliły się siostry wizytki, które przeprowadziły się tutaj z Siemianowic.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Historia parafii na jej stronie internetowej