Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Sadku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Państwo

 Polska

Siedziba

Sadek

Adres

Sadek 168a
26-500 Szydłowiec

Data powołania

1 września 1989

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

radomska

Dekanat

szydłowiecki

Kościół

MB Bolesnej

Proboszcz

ks. Zenon Ociesa

Wezwanie

MB Bolesnej

Wspomnienie liturgiczne

15 września

Położenie na mapie gminy Szydłowiec
Mapa konturowa gminy Szydłowiec, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Bolesnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Bolesnej”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Bolesnej”
Położenie na mapie powiatu szydłowieckiego
Mapa konturowa powiatu szydłowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Bolesnej”
Ziemia51°12′06″N 20°53′23″E/51,201667 20,889722

Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Sadkurzymskokatolicka parafia dekanatu szydłowieckiego, przynależącego do diecezji radomskiej, metropolii częstochowskiej. Parafia erygowana w 1989 roku, wyłoniona z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1983 roku, z inicjatywy Adama Sokołowskiego i kolejarzy z Sadku, którzy pieniądze pozostałe po zakupie ich branżowego sztandaru z wizerunkiem świętej Katarzyny, postanowili wykorzystać na materiały budowlane oraz za zgodą i przy pomocy proboszcza parafii św. Zygmunta w Szydłowcu ks. Józefa Słabego, na gruntach uzyskanych w dzierżawę wieczystą od Skarbu Państwa, rozpoczęto budowę kaplicy, a oficjalnie punktu katechetycznego. Mieszkańcy Sadku samodzielnie wybudowali mury świątyni. W związku z tym oddelegowano do Sadku, jako samodzielnego wikarego ks. Bogusława Mleczkowskiego. Pod jego kierownictwem kościół został nakryty dachem w grudniu 1984 roku. Nadal trwały prace wewnątrz świątyni. 26 maja 1985 roku, świątynię poświęcił ks. bp Adam Odzimek. Po odejściu z parafii Szydłowiec ks. wikarego B. Mleczkowskiego, prace kontynuował ks. Zenon Ociesa, który po erygowaniu przez ks. bp. Edwarda Materskiego 1 września 1989 roku, w Sadku parafii pw. Matki Bożej Bolesnej, został pierwszym jej proboszczem. Kościół wybudowany został z pustaków żużlowo-betonowych i cegły, według projektu inż. Stanisława Dworaka. Budowa trwała od 1983-1988. W ołtarzu głównym znajduje się kopia wizerunku Matki Bożej z Lichenia, o którą kustosza tamtejszego sanktuarium poprosiła żona Adama Sokołowskiego - Zofia. Parafia MBB w Sadku liczy 800 wiernych. Odpust obchodzony jest 15 września, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej.

Po erygowaniu parafii wybudowano plebanię. A na placu obok kościoła Golgotę i stacje drogi krzyżowej, które w 2010 roku poświęcił ordynariusz diecezji radomskiej - bp. Henryk Tomasik.

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni ze wsi Sadek[1].

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Parafia posiada kościół parafialny oraz cmentarz grzebalny.

W niedzielę 21 czerwca 2009 roku, ks. infułat Józef Wójcik odprawił dziękczynną mszę świętą na rozpoczęcie obchodów 20 lecia parafii w Sadku. Ksiądz proboszcz Zenon Ociesa witając parafian i zaproszonych gości w tym ks. dziekana Adama Radzimirskiego, ks. Bogusława Tereka, władze samorządowe powiatu i Miasta Szydłowiec powiedział: dzięki Obrazowi Matki Bożej Licheńskiej wszystko się zaczęło, dziękujmy dziś Bogu i Matce Najświętszej za wszystkie dobra materialne i duchowe jakimi zostaliśmy obdarowani i ubogaceni. W kazaniu celebrans ks. dr J. Wójcik przypomniał historię wspólnoty parafialnej i duszpasterzy którzy przyczynili się do wybudowania świątyni i powstania parafii: ks. Józefa Słabego, ks. Bogusława Mleczkowskiego i dzieło proboszcza ks. Zenona Ociesy. Ksiądz infułat J. Wójcik wspomniał także inicjatora budowy świątyni wieloletniego sołtysa Adama Sokołowskiego, pochodzącego z Sadku projektanta Stanisława Dworaka, przypomniał wielki wysiłek i zaangażowanie mieszkańców Sadku w budowę kościoła w latach 1983-88. Podziękował także wiernym z Sadku za ich obecne zaangażowanie i troskę o kościół i parafię.

Po uroczystej mszy świętej na placu kościelnym posadzona została sosna papieska, podarowana przez Nadleśnictwo Skarżysko-Kamienna. Sosnę która wyrosła z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI posadzili wspólnie ks. infułat Józef Wójcik, ks. dziekan Adam Radzimirski i leśniczy Marek Grosicki. Następnie na Krzyżówce, w pobliżu świątyni poświęcony został nowy krzyż ufundowany przez braci Marka i Piotra Sokołowskich. Kapłani pobłogosławili także uczestników Jubileuszowego Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego, który organizowany jest w Sadku od 1989 roku.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • 1989 - nadal - ks. Zenon Ociesa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Wijaczka (red.), Z dziejów parafii szydłowieckiej, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Szydłowiec 1998.
  • Rocznik Diecezji Radomskiej, 2007
  • Kronika kościoła MBB w Sadku, 1987