Parafia Miłosierdzia Bożego w Rzepienniku Strzyżewskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Siedziba Rzepiennik Strzyżewski
Adres 33-163 Rzepiennik Strzyżewski 67
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja tarnowska
Dekanat Ciężkowice
Kościół Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Rzepienniku Strzyżewskim
Proboszcz ks. mgr lic. Władysław Mikulski
Wspomnienie liturgiczne niedz. po uroczystości Najśw. Serca P. Jezusa
brak współrzędnych

Parafia Miłosierdzia Bożego w Rzepienniku Strzyżewskim - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie ciężkowickim.

Parafia erygowana w roku 1972 przy istniejącym kościele. Zespół kościelno-plebański parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzepienniku Strzyżewskim został wpisany do rejestru zabytków 12 maja 1993 (nr. rej A-354). Information icon.svg Więcej o kościele

Obecnie proboszczem jest ks. Władysław Mikulski. Funkcje tą pełni od 2008. Od 2005 mieszka w parafii ks. Bolesław Gnat, który jest rezydentem.

Muzeum parafialne[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele od 1992 roku istnieje Muzeum parafialne, Oddział Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie (od 1995 r.). Zbiory muzealne stanowią dzieła z okresu XVIII-XXw.- m.in. F.Meinerta³ - "Zakonnik", W. Majeranowskiego "Scena biblijna", J. Wojnarowskiego portrety M.Reja, J. Kochanowskiego, S. Batorego, S. Żółkiewskiego, J. Chodkiewicza, K. Pułaskiego., oraz obrazy J. Malczewskiego i Valstimira Hoffmana. A także świątkarstwo, unikalne szaty liturgiczne, paramenty kościelne, oryginalne wyroby rzemieślnicze - meble z poroży i korzeni, figura Madonny z ok. 1540 r., pamiątki z Palestyny i Egiptu, zbiory etnograficzne oraz zbiory biblioteczne księży Bochenków.