Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Radoszewicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia
pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
w Radoszewicach
Państwo

 Polska

Siedziba

Radoszewice

Adres

Radoszewice
98-354 Radoszewice

Data powołania

1927

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

częstochowska

Dekanat

Osjaków

Kościół parafialny

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Radoszewicach

Filie

Zmyślona, Pieńki

Proboszcz

ks. Rafał Ćwikliński

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

Matki Boskiej Anielskiej (2 sierpnia)
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)

Położenie na mapie gminy Siemkowice
Mapa konturowa gminy Siemkowice, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyw Radoszewicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyw Radoszewicach”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyw Radoszewicach”
Położenie na mapie powiatu pajęczańskiego
Mapa konturowa powiatu pajęczańskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyw Radoszewicach”
Ziemia51°15′00,791″N 18°50′00,491″E/51,250220 18,833470

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Radoszewicachparafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji częstochowskiej, w dekanacie osjakowskim[1].

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość Radoszewice przed powstaniem tu parafii należała do parafii świętego Kazimierza Królewicza w Osjakowie, a od 1630 do nieznanej daty do parafii świętego Marcina w Siemkowicach. Na początku XVII wieku Marek Boksa Radoszewski z Siemkowic, podkomorzy wieluński, wystawił w Radoszewicach drewniany kościół. Kościół ten został konsekrowany 6 maja 1625 roku, na polecenie arcybiskupa Henryka Firleja. Świątynia otrzymała tytuł świętej Marii Magdaleny i był filią parafii w Osjakowie. W XVIII wieku stan budynku był znacznie pogorszony, wobec tego w 1735 Antoni Niemojowski, chorąży ostrzeszowski, wybudował tam kolejny drewniany kościół. Kościół został konsekrowany w 1772 przez biskupa adratyńskiego, księdza Augusta Kozierowskiego[2]. Kilkadziesiąt lat później kościół spalił się, a prace porządkowe przy jego odbudowie zakończono w 1851. Jego poświęcenie miało miejsce 16 października 1851, a dokonał tego Piotr Kaczorkiewicz, dziekan wieluński. W latach 1908–1927 kaplica w Radoszewicach była filią parafii w Siemkowicach[2].

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Radoszewicach została erygowana przez Teodora Kubinę, biskupa częstochowskiego, 24 sierpnia 1927. We wrześniu 1927 administratorem nowo utworzonej parafii został ks. Franciszek Łojek.

Proboszcz parafii Radoszewice odprawiał msze w murowanej kaplicy w Drobnicach, aby odciążyć mieszkańców od trudów podróży do kościoła parafialnego. Od 1977 w Drobnicach istnieje niezależna parafia Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej.

W 1989, kiedy proboszczem parafii był ks. Ryszard Majchrzak, ukończono budowę kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zmyślonej[3]. Na początku lat 90. XX wieku powstała niewielka kaplica w Radoszewicach oraz kaplica w Pieńkach Laskowskich, których mieszkańcy w okresie zimowym mieli trudności z dotarciem do kościoła parafialnego.

Miejsca kultu[edytuj | edytuj kod]

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii naleą wierni z miejscowości:

Odpusty[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Region wieluński. archiczest.pl. [dostęp 2020-05-06]. (pol.).
  2. a b Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Radoszewicach. gminasiemkowice.pl. [dostęp 2023-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-08-18)].
  3. Almanach Absolwentów Sienkiewicza