Paraska Koroluk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paraska Wasyliwna Koroluk
Параска Василівна Королюк
Ilustracja
Data urodzenia

1939

Data śmierci

27 listopada 2010

Zawód, zajęcie

dojarka

Odznaczenia
Order Księżnej Olgi II klasy

Paraska Wasyliwna Koroluk (ukr. Параска Василівна Королюк; znana również jako Babcia Paraska, ur. 1939, zm. 27 listopada 2010[1]) – ukraińska dojarka, aktywna uczestniczka pomarańczowej rewolucji.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła siedem klas szkoły podstawowej[2]. Pochodzi z Koszyłowc, po pomarańczowej rewolucji mieszkała w Dorohycziwcu w obwodzie tarnopolskim[3]. Pracowała jako dojarka[2].

Podczas kampanii prezydenckiej w 2004 roku z własnej inicjatywy podróżowała po Ukrainie, zachęcając do głosowania na Wiktora Juszczenkę[2]. W czasie wyborów pracowała jako obserwatorka wyborów. Zdecydowała się dołączyć do rewolucji po zaobserwowaniu fałszerstw wyborczych[4]. Podczas pomarańczowej rewolucji przebywała w Kijowie, gdzie ubrana pomarańczową kurtkę i chustę stała w pierwszym rządzie protestujących na Placu Niepodległości[2]. Wzbudzała zainteresowanie Ukraińców za sprawą swojej aktywności i bezpośredniości. Uczestnikom protestu pozwalała zwracać się per ty[4].

Po zakończeniu protestów starała się doprowadzić do porozumienia między prezydentem Wiktorem Juszczenką, a skonfliktowaną z nim premier Ukrainy Julią Tymoszenko, byłą sojuszniczką Juszczenki podczas kampanii wyborczej w 2004 roku[2]. Podczas kampanii prezydenckiej w 2010 roku zachęcała do głosowania na Tymoszenko[2].

Za udział w pomarańczowej rewolucji została odznaczona Orderem Księżnej Olgi drugiej klasy[5] i odznaką „Gwardia Rewolucyjna”[1].

W mediach ukraińskich wzbudzała kontrowersje. Ukraińscy dziennikarze przedstawiali ją jako dziwaczkę, naiwniaczkę nie rozumiejącej polityki lub jako osobę, chcącą promować się w celu osiągnięcia korzyści materialnych[4].

Miała dwie córki[4]. Zmarła 27 listopada 2010 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]