Park Krajobrazowy Promno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Park Krajobrazowy Promno
Logo parku
Logo parku
Położenie gminy: Pobiedziska
Data utworzenia 1993
Powierzchnia 20.8 km²
Liczba rezerwatów 3
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Krajobrazowy Promno
Park Krajobrazowy Promno
Ziemia 52°27′06″N 17°15′39″E/52,451667 17,260833Na mapach: 52°27′06″N 17°15′39″E/52,451667 17,260833
Portal Portal Ochrona środowiska

Park krajobrazowy Promno powstał w 1993 roku. Ponad 87 proc. parku znajduje się w gminie Pobiedziska.

Celem jego utworzenia była ochrona polodowcowego krajobrazu morenowego i lasów o bardzo bogatym i zróżnicowanym podszyciu krzewów i bylin. Jest najmniejszym parkiem krajobrazowym w Wielkopolsce (2077 ha). W lasach północnej i zachodniej części parku dominuje sosna, natomiast w części południowo-wschodniej przeważają drzewa liściaste: grab, dąb szypułkowy, klon zwyczajny, jawor, klon polny, jesion i brzoza. Podszycie tworzą: leszczyna, głóg, bez czarny, śliwa tarnina, dereń świdwa, wawrzynek wilczełyko, kruszyna, kalina. Z najciekawszych przyrodniczo fragmentów utworzono rezerwaty: rezerwaty przyrody: rezerwat przyrody Jezioro Drążynek, rezerwat przyrody Jezioro Dębiniec i rezerwat przyrody Las Liściasty w Promnie.

Rezerwat Jezioro Drążynek[edytuj | edytuj kod]

Największe skupisko kłoci wiechowatej w Wielkopolsce. Z rzadkich roślin występują tu gatunki torfowiskowe m.in. rosiczka (okrągło i długolistna), reliktowy mech glacjalny (mokradłosz). W pobliskich lasach rośnie wawrzynek wilczełyko, jarząb brekinia, storczyk - obuwik pospolity, orzesznik pięciolistny i żywotnik olbrzymi. W bogatym runie leśnym licznie występują przylaszczka pospolita, fiołki, pierwiosnki, zawilce i kokorycz. Na jeziorze znajdują się duże skupiska grzybieni białych i grążela żółtego. Bogato reprezentowaną jest fauna ważek, a w zaroślach nadbrzeżnych znajdują schronienie dziki. Jezioro Drążynek z przyległymi łąkami bagiennymi tworzy rezerwat flory i fauny o łącznej pow. 6,45 ha.

Rezerwat Jezioro Dębiniec[edytuj | edytuj kod]

Razem z otaczającymi go torfowiskami i lasem rozciąga się na powierzchni 37,08 ha. Bogatą roślinność torfowisko-łąkową tworzą m.in. rosiczki, żurawina, tłustosz, wełnianka i skrzypy. Brzegi porasta trzcina, sitowie, pałka wodna i kłóć wiechowata. Wśród roślin pływających spotkać można: grzybień biały, grążel żółty i rdestnicę pływającą. Ptactwo wodne licznie reprezentowane jest przez dzikie kaczki (krzyżówka, ogorzałka, rdzawogłowa), bąki, łyski, perkozy dwuczube i kurki wodne.

Rezerwat Las Liściasty w Promnie[edytuj | edytuj kod]

Dębowo-grabowy las liściasty w Promnie o powierzchni ok. 6 ha. Obok atrakcyjnego drzewostanu występuje tu bogate runo, które tworzą m.in. gajowiec żółty, przylaszczka pospolita, miodunka ćma, kokorycz pusta i groszek wiosenny.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Mapa parku krajobrazowego w Promnie

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]