Park Narodowy Gan HaSzlosza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Gan HaSzlosza
Gan Hashlosha National Park Pool1 200704.JPG
Park Narodowy Gan HaSzlosza
Położenie Dystrykt Północny,  Izrael
Data utworzenia 1958
Siedziba Nir Dawid
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Park Narodowy Gan HaSzlosza
Park Narodowy Gan HaSzlosza
Ziemia 32°30′20″N 35°26′52″E/32,505556 35,447778
Strona internetowa parku
Portal Portal Ochrona środowiska

Park Narodowy Gan HaSzlosza (hebr. גן השלושה; arab. الساخنة, Sahne; pol. Park trzech) - park narodowy obejmujący wadi strumienia Amal pośrodku Doliny Beit Szean na północy Izraela.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park jest położony na wysokości 108 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinie Beit Szean, u podnóża masywu górskiego Gilboa w Dolnej Galilei. Okoliczny teren jest płaski, opada jednak w kierunku wschodnim w depresję rzeki Jordan. Przez środek parku przepływa rzeka Amal, który tworzy uroczą wadi. Na południowy zachód od parku teren stromo wznosi się na zboczach góry Gefet (318 metrów n.p.m.), wchodzącej w skład masywu górskiego Gilboa. Park znajduje się bezpośrednio przy kibucu Nir Dawid.

Park Narodowy[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Gan HaSzlosza
Naturalny basen z termalną wodą w Gan HaSzlosza
Naturalny basen z termalną wodą w Gan HaSzlosza

W zachodniej części parku wybijają źródła wody termalnej strumienia Amal. Głównym źródłem jest Szokek. Po stronie północno wschodniej jest źródło Homa, obok jest Migdal, a po stronie północnej jest Amal, którego woda posiada wyższe zasolenie od pozostałych. Przez cały rok woda utrzymuje stałą temperaturę 28 °C[1]. Strumień Amal rozszerza się na kilka naturalnych basenów kąpielowych, które są z sobą połączone trzema rzędami wodospadów. Brzegi są porośnięte 25 różnymi gatunkami roślinności - między innymi: trzcina pospolita, figowce, szarańczyn strąkowy, daktylowce i inne. Z ryb występują: tilapia, cyprinus i cefal pospolity. Przejście między brzegami stawów jest ułatwione poprzez wybudowane drewniane mostki.

Rzeka Amal przepływa przez sąsiedni kibuc, a następnie jej woda jest wykorzystywana do zasilania okolicznych stawów hodowlanych ryb i dla potrzeb rolnictwa.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa parku Gan HaSzlosza oznacza na język polski Park trzech i odnosi się do trzech żydowskich pionierów z kibucu Tel Amal (obecny Nir Dawid), którzy zginęli tragicznie w dniu 15 września 1938 roku od wybuchu miny lądowej. Byli to: Aron Etkinov, Chajm Sturmannow i Dawid Mozinsonov

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Czas zwiedzania wynosi około 1 godziny. Całość parku jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Są tutaj naturalne baseny kąpielowe, zacienione drzewami miejsca piknikowe oraz restauracja[2].

Odrestaurowany stary młyn wodny umożliwia poznanie starych technik rolniczych. W jego wnętrzu zgromadzono liczne narzędzia rolnicze. Ogród zoologiczny "Gan-Guroo" zajmuje powierzchnię 16 hektarów, na których prezentowana jest fauna i flora z Australii: torbacze, kangurowate i koala. Są tutaj organizowane różnorodne zajęcia dydaktyczne dla dzieci i warsztaty plenerowe[3]. Jest tu także nowoczesny kompleks sportowy "Holtzer Sport Center" z basenem kąpielowym i wielofunkcyjną salą gimnastyczną[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wycieczki (hebr.). W: Nir David Tourism [on-line]. [dostęp 2012-06-10].
  2. Gan Hashlosha National Park (Sahne) (ang.). W: Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-06-10].
  3. Gan-Guroo (hebr.). W: Nir David Tourism [on-line]. [dostęp 2012-06-10].
  4. Holtzer Sport Center (hebr.). W: Nir David Tourism [on-line]. [dostęp 2012-06-10].