Park Narodowy Ma'ajan Charod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Ma’ajan Charod
Maayan harod.jpg
Ma’ajan Charod
Położenie Dystrykt Północny,  Izrael
Siedziba Dolina Charod (okolice wsi Gidona)
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Park Narodowy Ma’ajan Charod
Park Narodowy Ma’ajan Charod
Ziemia 32°33′02″N 35°21′25″E/32,550556 35,356944
Strona internetowa parku
Portal Portal Ochrona środowiska

Park Narodowy Ma’ajan Charod (hebr. מעיין חרוד) – park narodowy położony w Dolinie Charod u podnóża masywu górskiego Gilboa na północy Izraela.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park jest położony na wysokości 20 metrów p.p.m. w Dolnej Galilei, na południowo-zachodniej krawędzi intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Charod. Teren na południe od parku stromo wznosi się na szczyty Ma’ale Nurit (100 m n.p.m.) i Har Saul (302 m n.p.m.) w masywie Wzgórz Gilboa. Teren położony na północ i wschód jest płaski, chociaż opada w kierunku wschodnim w depresję Rowu Jordanu. Swoje źródła ma tutaj niewielka rzeka Charod. Przepływa ona przez sąsiednią wioskę Gidona, a następnie jej wody są wykorzystywane do zasilania licznych okolicznych rybnych stawów hodowlanych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ma’ajan Charod
Grota Gedeona
Grota Gedeona

Źródła Charod są wspomniane w Biblii, jako miejsce w którym obozował Gedeon przed bitwą z Madianitami; Księga Sędziów 7:1; tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia:

Wstał więc o świcie Jerubbaal, czyli Gedeon, wraz z całym zgromadzonym ludem i rozbił obóz u źródeł Charod. Obozowisko Madianitów leżało na północ od pagórka More w dolinie.

Według tradycji Gedeon zatrzymał się wraz ze swoimi wojownikami u źródeł strumienia wypływającego z jaskini położonej na zboczach góry. Poprosił ich, aby napili się wody ze strumienia. Pozostawił przy sobie 300 wojowników, z którymi przystąpił do bitwy zakończonej zwycięstwem Izraela.

W Średniowieczu doszło tutaj do bitwy między krzyżowcami a muzułmanami[1].

W latach 20. XX wieku zaczęło się tu rozwijać osadnictwo żydowskie w Palestynie. Jednym z pierwszych, którzy zakupili ziemię w dolinie i rozpoczęli działalność osadniczą, był Jehoszu Hankin. Pierwotnie znajdował się tu kibuc En Charod, który w 1930 roku przeniesiono bardziej na północ. W 1949 roku utworzono tutaj moszaw Gidona, przekształcony później w wioskę komunalną.

Park narodowy[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Ma’ajan Charod utworzono dla ochrony źródeł strumienia Charod – jaskini nazywanej „Jaskinią Gedeona” – oraz uczczenia historii osadnictwa. Strumień spływa z jaskini trawiastymi zboczami do Doliny Charod. Utworzono tutaj duży basen kąpielowy, wokół którego rośnie bujna roślinność.

Na zboczu powyżej źródeł znajduje się Muzeum Hankin, poświęcone osobie Jehoszuy Hankina, który został pochowany – wraz z żoną – w pobliskiej jaskini. W sali audiowizualnej można zapoznać się z historią osadnictwa żydowskiego na tym obszarze. Sprzed muzeum rozciąga się panorama na całą dolinę.

Czas zwiedzania parku wynosi około 1 godziny. Basen kąpielowy jest czynny jedynie latem. Wokół urządzono tereny rekreacyjne ze stołami piknikowymi, placami zabaw i boiskami sportowymi. Istnieje możliwość noclegu[2].

Przypisy

  1. Ma’ajan Charod (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-06-19].
  2. Ma‘ayan Harod National Park (ang.). W: Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-06-19].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]