Park Narodowy Westland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Park Narodowy Westland
Lista światowego dziedzictwa UNESCO
Położenie West Coast (Nowa Zelandia)
Data utworzenia 1960
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa lokalizacyjna Nowej Zelandii
Park Narodowy Westland
Park Narodowy Westland
Ziemia 43°23′S 170°11′E/-43,383333 170,183333Na mapach: 43°23′S 170°11′E/-43,383333 170,183333
Portal Portal Ochrona środowiska

Park Narodowy Westland (ang. Westland National Park) - jeden z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii. Pełna nazwa to Westland Tai Poutini National Park. Zlokalizowany jest na zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Został utworzony w 1960 roku. Zajmuje powierzchnię 1175 km². Tak jak pozostałe parki narodowe w Nowej Zelandii, jest zarządzany przez Departament Konserwacji. Należy do grupy Te Wāhipounamu - czterech nowozelandzkich parków narodowych wpisanych razem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obszar parku rozciąga się od górskich szczytów w Alpach Południowych, przez tropikalne puszcze, aż do plaż nad Morzem Tasmana w regionie West Coast. W krajobrazie parku można spotkać zarówno wysokie góry, lodowce, jak i mokradła. Na terenie parku są pozostałości po wydobyciu złota.

Miejsca na terenie parku[edytuj | edytuj kod]

Flora[edytuj | edytuj kod]

W Parku Narodowym Westland występują typowe dla Nowej Zelandii wiecznie zielone tropikalne puszcze. Na terenie całego parku rośnie ponad 600 gatunków i odmian roślin naturalnie występujących w Nowej Zelandii. Wiele z nich zagrożonych jest przez inwazyjne gatunki zwierząt roślinożernych, między innymi introdukowaną pałankę kuzu (lis workowaty).[1]

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Na terenach podmokłych w pobliżu wybrzeża można spotkać gatunki takie jak perkoz dwuczuby i czapla biała. W niższych partiach lasu zamieszkuje populacja odmiany kiwi: zagrożonego Apteryx rowi.[2]

Przypisy

  1. Westland Tai Poutini National Park Management Plan, Departament of Conservation. Departament Konserwacji Nowej Zelandii. [Dostęp 8 lipca 2009].
  2. Departament of Conservation. Departament Konserwacji Nowej Zelandii. [Dostęp 8 lipca 2009].