Park im. Jana Kasprowicza w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy parku w Szczecinie. Zobacz też: Park Kasprowicza – parki im. J. Kasprowicza w innych miastach.
Park im. Jana Kasprowicza
Park im. Jana Kasprowicza
Park im. Jana Kasprowicza
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Dzielnica Śródmieście
Powierzchnia ok. 27,03 ha
Data założenia 1900
brak współrzędnych

Park im. Jana Kasprowicza (do 1945 niem. Quistorp Park) – największy park miejski Szczecina położony w całości w granicach administracyjnych osiedla Łękno przy zbiegu granic z osiedlem Niebuszewo-Bolinko i północnej części Śródmieścia. Wraz z Parkiem Leśnym Arkońskim tworzą zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński" o łącznej powierzchni 96,8 ha[1]. Na północy sąsiaduje z Ogrodem Dendrologicznym im. Stefana Kownasa.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Park jest ograniczony ulicami: J. Słowackiego, B. Zaleskiego, S. Wyspiańskiego i P. Skargi, ma powierzchnię ok. 50 ha. Został założony w 1900 r. i otrzymał nazwę Quistorp Park na cześć Johannesa Heinricha Quistorpa, który przekazał miastu sąsiadujące tereny: plac Jasne Błonia (zwany wówczas niem. Quistorp Aue) i Las Arkoński (do 1945 niem. Eckerberger Wald). Park położony jest na zboczach tzw. Doliny Niemierzyńskiej nad jeziorem Rusałka i stanowi krańcowy fragment Puszczy Wkrzańskiej. Na przedłużeniu obecnej ul. Monte Cassino stał pomnik Ernsta Moritza Arndta, który obecnie nie istnieje.

W parku występują liczne gatunki drzew, które są rzadko spotykane w Polsce takie jak sosny: żółta i górska, świerk serbski, cis, cypryśnik błotny, platan, ambrowiec amerykański, jesion mannowy oraz gatunki brzozy, wierzby, buku, jesionu i dębu oraz krzewy: berberysy, irgi, tawuły, perukowiec, parrocja perska[2], oczar wirginijski, kłokoczka, klon okrągłolistny.

W 1976 r. został zbudowany amfiteatr na ok. 4.500 miejsc (obecnie ok. 1/3 widowni jest zadaszona) oraz otaczające go po bokach rzeźby z kamienia. W amfiteatrze noszącym nazwę Teatr Letni im. Heleny Majdaniec głównie w sezonie letnim odbywają się występy gwiazd, imprezy itp. Na przełomie wieków w bezpośrednim sąsiedztwie amfiteatru umieszczono rzeźbę "Ogniste ptaki" (1975) autorstwa Władysława Hasiora.

3 września 1979 r. został odsłonięty Pomnik Czynu Polaków autorstwa Gustawa Zemły.

20 kwietnia 2007 oddano do użytku leżącą na skraju parku odtworzoną Różankę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Badania archeologiczne, które prowadzono na terenie Parku w rejonie ulic Kochanowskiego i Curie-Skłodowskiej doprowadziły do odkrycia śladów osady germańskiej ludności kultury jastorfskiej zamieszkującej ten teren od ok. III w. p.n.e. do I w. n.e.[3] Kilka razy w roku odbywają tu Imprezy na Orientację organizowane przez Wiking Szczecin

Przypisy

  1. Gmina Miasto Szczecin "Stan środowiska miasta Szczecina (stan na dzień 31 grudnia 2002 roku)"
  2. Parocja, parrocja (Parrotia) - zdjęcia i opis drzewa
  3. PTTK, Oddział Regionalny Szczecin im. Stefana Kaczmarka

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]