Partia Demokratyczno-Liberalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Partia Demokratyczna (Rumunia))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Partidul Democrat-Liberal
Państwo  Rumunia
Skrót PD-L
Lider Vasile Blaga
Data założenia 2007
Adres siedziby Aleea Modrogan, 1
Bukareszt
Deklarowana
ideologia polityczna
konserwatywny liberalizm, chrześcijańska demokracja
Deklarowane
poglądy gospodarcze
wolny rynek
Członkostwo
międzynarodowe
Europejska Partia Ludowa
http://www.pdl.org.ro

Partia Demokratyczno-Liberalna (ro. Partidul Democrat-Liberal skr. PD-L) jest centroprawicową[1] rumuńską partią polityczną.

Partia powstała 15 grudnia 2007 r. z połączenia Partidul Democrat z Partidul Liberal-Democrat (Partią Liberalno-Demokratyczną).

Partia powstała w 1990 roku jako Front Ocalenia Narodowego i pod tą nazwą zdecydowanie wygrała wybory parlamentarne w 1990 roku. Partidul Democrat (Partia Demokratyczna) powstała z Frontu ON w 1993 roku. W 1992 roku z partii odeszła część działaczy i założyła Demokratyczny Front Ocalenia Narodowego, który potem zmienił nazwę na Partię Socjaldemokratyczną.

W wyborach parlamentarnych w 2004 roku współtworzyła razem z Partią Narodowo-Liberalną koalicję Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości, która zajęła drugie miejsce zdobywając 31.5% głosów w wyborach do Izby Deputowanych co dało im 112 (na 330) mandatów w tym 48 dla PD oraz 31.8% w wyborach do Senatu otrzymując 49 mandatów. W tamtym czasie rządziła razem z PNL i Węgierską Unią Demokratyczną w Rumunii na czele z premierem Călinem Popescu-Tăriceanu. Obecnie Przewodniczącym PD-L jest Vasile Blaga.

W wyborach prezydenckich w 2004 roku wygrał członek PD Traian Băsescu, który reprezentował sojusz demokratów z liberałami. W 1 turze uzyskał 33.92% zajmując 2 pozycję. W 2 turze dostał 51.23% czym pokonał posądzanego wtedy o korupcję Adriana Năstase (skazanego 20.6.2012 roku) z Partii Socjalistycznej. Rządziła w okresie 2008-2012. 22 lipca połączyła się z Partią Narodowo-Liberalną tworząc Sojusz Chrześcijańsko-Liberalny.


W Parlamencie Europejskim partia jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy