Blok Petra Poroszenki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Partia Solidarność)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Partia Solidarność
Bloc Petro Poroshenko.png
Lider Petro Poroszenko, Jurij Łucenko
Data założenia 28 lutego 2001
Adres siedziby Kijów
strona oficjalna

Blok Petra Poroszenki (ukr. Блок Петра Порошенка) – ukraińska partia polityczna, zarejestrowana w 2001. Do 2014 istniejąca pod nazwą Partia Solidarność (ukr. Партія "Солідарність").

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie zawiązano 28 lutego 2001. Kilka miesięcy później zostało przejęte przez grupę deputowanych-biznesmenów z Petrem Poroszenką na czele, który objął funkcję przewodniczącego i powołał frakcję Partii Solidarność w Radzie Najwyższej III kadencji. PS wkrótce podpisała porozumienie z Blokiem Nasza Ukraina jako jeden z 10 formalnych uczestników i jako jeden z 5 głównych podmiotów bloku (obok NRU, UNP, PRP i grupy Wiktora Juszczenki reprezentowanej formalnie przez Młodzieżową Partię Ukrainy).

W wyborach parlamentarnych w 2002 partia uzyskała z list koalicji kilkanaście mandatów, przy czym kilku jej deputowanych wkrótce przeszło na stronę Łeonida Kuczmy i Wiktora Janukowycza. W wyborach prezydenckich w 2004 PS wsparła Wiktora Juszczenkę. W 2005 jej liderzy i większość działaczy (w tym wszyscy posłowie) przeszli do nowej formacji, Ludowego Związku "Nasza Ukraina". Partia Solidarność formalnie nie została rozwiązana, jednak zaprzestała jakiejkolwiek działalności, nie przeprowadzała też wyboru nowego przewodniczącego i nie wystawiała własnych list w kolejnych wyborach.

W 2013 nowym przewodniczącym został poseł Jurij Steć, a partia formalnie stała się zapleczem Petra Poroszenki. W 2014 ugrupowanie zmieniło nazwę, a jego nowym przewodniczącym został Jurij Łucenko[1].

Przypisy

  1. Poroshenko wants coalition to be formed before parliamentary elections (ang.). interfax.com.ua, 27 sierpnia 2014. [dostęp 2014-08-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]