Pasztecik szczeciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paszteciki szczecińskie serwowane z czerwonym barszczem w lokalu przy al. Wojska Polskiego 46 w Szczecinie
Lokal przy al. Wojska Polskiego 46 w Szczecinie gdzie od 1969 r. serwowane są Paszteciki szczecińskie

Pasztecik szczeciński – rodzaj smażonego ciasta drożdżowego nadziewanego mieszankami mięsnymi bądź jarskimi, danie typowe dla Szczecina[1]. Nadzienie składa się najczęściej z wieprzowiny połączonej z wołowiną, kapusty z grzybami bądź sera i pieczarek[2][3]. W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej dość powszechnym zjawiskiem było zastępowanie farszu mięsnego pastą jajeczną[4]. Ciasto z zewnątrz jest kruche, jednak w środku ma delikatną i miękką konsystencję. Pasztecik serwowany jest zazwyczaj z niezabielanym, mocno przyprawionym czerwonym barszczem.

Najstarszy lokal serwujący paszteciki został założony w 1969 roku[1], do produkcji specjału używał maszyny sprowadzonej w 1971 z radzieckiego demobilu, wyprodukowanej dla tamtejszego wojska[5].

W 2008 roku pojawiła się propozycja Urzędu Marszałkowskiego, aby pasztecik wpisać na Listę produktów tradycyjnych, chronionych przez unijne prawo[4]. Ostatecznie pasztecik znalazł sie na liście 22 grudnia 2010 roku, co oznacza iż wszyscy producenci muszą ściśle przestrzegać ich receptury[6].

Przypisy