Patek Philippe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Patek Philippe (Patek Philippe S.A.) – szwajcarska firma produkująca zegarki.

Historia firmy[edytuj | edytuj kod]

1 maja 1839 dwóch imigrantów z Polski – Antoni Patek (brał udział w Powstaniu Listopadowym, był dwukrotnie ranny, awansował do stopnia podporucznika i został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Po upadku powstania musiał udać się na emigrację.) i Franciszek Czapek (zegarmistrz) założyli firmę „Patek, Czapek & Cie” w Genewie. W 1844 roku, Patek spotkał się z francuskim zegarmistrzem, Adrien Philippe w Paryżu, gdzie ten ostatni przedstawił pionierski mechanizm naciągowy z koronką, dzięki któremu nie potrzeba już było używać kluczyka do nakręcania zegarka. W 1845 roku Franciszek Czapek zdecydował się opuścić firmę i kontynuować działalność samodzielnie, firma wówczas zmieniła nazwę na „Patek & Cie”. W 1851 roku Adrien Philippe oficjalnie związał się ze spółką, wówczas ponownie zmieniono nazwę na „Patek Philippe & Cie”. W 1901 roku po raz kolejny zmieniono nazwę firmy na „Ancienne Manufacture d’Horlogerie Patek Philippe & Cie, S.A”. W roku 1932 firma została wykupiona przez braci Karola i Jeana Sternów. Od tego czasu do dnia dzisiejszego firma nosi nazwę „Patek Philippe SA”. W 2009 r. prezesem firmy został Thierry Stern (czwarte pokolenie rodziny Sternów), zaś jego ojciec Philippe Stern prezesem honorowym.

Zegarki[edytuj | edytuj kod]

Zegarek marki Patek-Philippe

Zegarki marki Patek-Philippe nieprzerwanie zaliczane są do najlepszych i najdroższych na świecie. W 1933 r. firma ustanowiła rekord, konstruując i sprzedając amerykańskiemu bankierowi Henry'emu Gravesowi najbardziej skomplikowany na owe czasy zegarek kieszonkowy z 24 funkcjami. Egzemplarz ten w 1999 r. na aukcji w Nowym Jorku został sprzedany za 11 mln dolarów. Około roku 1935 zaprezentowano pierwszy w dziejach firmy zegarek okrętowy z repetycją półgodzinną, a dwa lata później pierwsze zegarki „Word Time” (patent Cottiera) – ref. 515. W 1938 roku powstała „Calatrava” ref. 591 z tachometrem i chronografem oraz ref. 570. Ponadto powstał unikatowy ref. 1505 z rocznym, skaczącym kalendarzem. W 1946 r. powstały pierwsze zegary kwarcowe firmy oraz emaliowane (mapa świata) kieszonkowe „Word Time”. W roku 1953 powstał pierwszy zegarek z naciągiem automatycznym w kolekcji Patek Philippe.

Z okazji 150. rocznicy istnienia, firma wykonała kolejny najbardziej skomplikowany zegarek świata Patek Philippe Calibre 89 (zawiera 33 mechanizmy i posiada 1728 elementów). Na początku XXI wieku Patek Philippe skonstruował Star Caliber 2000 z 21 komplikacjami, mający aż 6 indywidualnych patentów na swoje innowacje oraz zegarek z 10-dniową rezerwą chodu (zegarmistrz Y. Meunier i zespół). Patek jest jedną z nielicznych dużych manufaktur nie stosujących obcych kalibrów w swoich zegarkach, wykonujących serie z malowanymi ręcznie w technice emalii tarczami np. „Calatrava”, w 100 kompletach: „Ptaki” z 2000 r. lub „Kwiaty” z 2001 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons