Patrick John Ryan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Patrick John Ryan
arcybiskup Filadelfii
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 20 lutego 1831
Thurles, Irlandia
Data i miejsce śmierci 11 lutego 1911
Filadelfia
arcybiskup Filadelfii
Okres sprawowania 1884-1911
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 8 września 1853
Nominacja biskupia 15 lutego 1872
Sakra biskupia 14 kwietnia 1872
Sukcesja apostolska
Konsekrator Peter Richard Kenrick
Współkonsekratorzy Patrick Augustine Feehan
Joseph Melcher

Patrick John Ryan (ur. 20 lutego 1831 w Thurles w Irlandii, zm. 11 lutego 1911 w Filadelfii) – amerykański duchowny katolicki pochodzenia irlandzkiego, arcybiskup metropolita Filadelfii w latach 1884-1911.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Thurles w hrabstwie Tipperary. Wczesną edukację odebrał pod kierunkiem Braci w Chrystusie. Później kształcił się w Dublinie. Do kapłaństwa przygotowywał się w Carlow College. Tam też w roku 1852 przyjął święcenia subdiakonatu. Trudna sytuacja społeczno-polityczna w kraju sprawiła, że opuścił ojczyznę i formację seminaryjną ukończył w St. Louis w Missouri w USA. Został tam jednocześnie wykładowcą literatury angielskiej w seminarium w Carondelet. Po uzyskaniu specjalnej dyspensy papieskiej otrzymał przedwczesne święcenia kapłańskie 8 grudnia 1853 roku z rąk abpa Petera Kenricka. Kolejne lata poświęcił pracy duszpasterskiej w archidiecezji St. Louis. Był osobistym teologiem abpa Kenricka podczas II Synodu Plenarnego w Baltimore (1866), a w roku 1868 na zaproszenie papieża głosił rekolekcje wielkopostne w Rzymie. Po powrocie do kraju został wikariuszem generalnym archidiecezji St. Louis. Podczas pobytu arcybiskupa na soborze zarządzał nią jako administrator.

15 lutego 1872 roku otrzymał nominację na koadiutora abpa Kenricka z prawem następstwa po nim. Otrzymał wówczas stolicę tytularną Tricomia (zmienioną w 1884 roku na Salamis). 8 czerwca 1884 mianowany arcybiskupem metropolitą Filadelfii. Podczas jego 27-letnich rządów liczba kościołów wzrosła ze 127 do 297, księży z 260 do 582, zakonnic z 1020 do 2565, szkół katolickich z 59 do 141, a katolicka ludność z 300 tys. do 525 tys. Szczególnie wiele energii poświęcił na dzieła charytatywne i organizowanie sierocińców i szkół katolickich. Znany był też jako utalentowany orator, dzięki czemu zapraszany był nie tylko na uroczystości kościelne, ale też świeckie. Jego otwartość i poczucie humoru przełamywały niechęć do katolików. Po śmierci był ciepło wspominany także przez ludzi innych wyznań i świeckie władze Filadelfii. Pochowany został w archikatedrze filadelfijskiej.

Abp Ryan był znany ze swego zaangażowania w ewangelizację Indian i Afroamerykanów. To pod jego kierunkiem matka Katarzyna Maria Drexel założyła zgromadzenie Sióstr Najświętszego Sakramentu, które poświęciły się pracy wśród Rdzennych Amerykanów i czarnoskórych. Za swe zasługi został przez prezydenta Theodore Roosevelta mianowany członkiem rządowego Komitetu ds. Indian.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
James Frederick Bryan Wood
Template-Metropolitan Archbishop.svg Arcybiskup Filadelfii
1884-1911
Template-Metropolitan Archbishop.svg Następca
Edmond Francis Prendergast