Perfuzjonista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Perfuzjonista za płucosercem (prawy górny róg) we wczesnej fazie operacji wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych.

Perfuzjonista - termin medyczny określający specjalistę obsługującego płucoserce.

Obowiązki[edytuj | edytuj kod]

Perfuzjonista przygotowuje maszynę i nadzoruje krążenie pozaustrojowe oraz podawanie płynu kardioplegicznego w celu zatrzymania pracy serca przez specjalny system pomp. Do jego zadań należy przygotowanie aparatu do oziębiania i ogrzewania chorego, przepływomierza gazów medycznych, zdobycie pełnej informacji o pacjencie, kalkulacja limitów przepływu oraz takich parametrów jak BSA, SV, BMI. Do podstawowych obowiązków perfuzjonisty należy aseptyczne złożenie aparatury oraz jej sprawdzenie, dokładne przygotowanie płucoserca pod względem mechanicznym i elektronicznym. Do zadań należy ponadto asekuracja podczas badań w pracowni hemodynamiki (stand-by), asekuracja podczas operacji na bijącym sercu.

Perfuzjoniści zajmują się również aparaturą do dializoterapii, hemodiafiltracji, która podczas operacji z powodzeniem może zastąpić pracę nerek.

Perfuzjoniści pracują przy każdych innych wspomaganiach w systemach ECMO w oddziałach kardiopediatrycznych i innych.

Perfuzjoniści w Polsce i na świecie[edytuj | edytuj kod]

Perfuzjoniści to ponad stuosobowa grupa zawodowa specjalistów zajmujących się obsługą sztucznego płucoserca podczas operacji na otwartym sercu oraz obsługą i sprawowaniem kontroli nad urządzeniami wspomagającymi pracę serca i płuc w czasie i po zabiegu kardiochirurgicznym w oddziałach kardiologicznego nadzoru.

Na świecie istnieją 2 najsłynniejsze uniwersytety (szkoła londyńska i berlińska). Absolwenci otrzymują dyplomy na zasadach licencjatu, z możliwością dalszej pracy naukowej.

Edukacja trwa ponad 3 lata (wymagane jest wykształcenie średnie medyczne), dodatkowo kończy się zakończonym egzaminem państwowym (praktycznym i teoretycznym) przed komisją złożoną z 6 profesorów i dyplomowanych perfuzjonistów.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.