Petra Mede

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Petra Mede
Petra Mede.jpg
Zdjęcie ze stycznia 2013
Imiona i nazwisko Petra Maria Mede
Data i miejsce urodzenia 1970-03-077 marca 1970, Sztokholm
Narodowość szwedzka
Dziedzina sztuki taniec, komedia
Strona domowa

Petra Mede (ur. 7 marca 1970 w Sztokholmie) – szwedzka satyryczka, tancerka i prezenterka telewizyjna. W maju 2013 była jedyną prowadzącą wszystkich trzech koncertów w ramach Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö. Tym samym została pierwszą w historii konkursu osobą, która samodzielnie poprowadziła oba koncerty półfinałowe oraz finał, a także pierwszą od 1995 prezenterką koncertu finałowego pracującą w pojedynkę.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jako dwunastoletnia dziewczynka rozpoczęła naukę w Szwedzkiej Akademii Baletowej. Z upływem lat jej zainteresowania artystyczne przesuwały się w stronę tańca współczesnego, w którym postanowiła specjalizować się, gdy w wieku 18 lat skończyła szkołę i zaczęła pracować jako zawodowa tancerka. Po okresie działalności w tym charakterze w Szwecji oraz we Francji, jej kariera została przerwana przez serię następujących po sobie kontuzji pleców, które bardzo poważnie zagrażały jej zdrowiu i zmusiły do rezygnacji z tańca.

Po kilku latach rehabilitacji postanowiła spróbować swoich sił w dziedzinie komedii. W 2005 Mede wygrała festiwal stand-upu Bungy Comedy i zaczęła profesjonalnie występować z własnymi monologami. Od 2007 była regularnie zapraszana do programów satyrycznych w szwedzkiej telewizji. W 2009 wygrała plebiscyt na najpopularniejszą kobietę ze świata szwedzkiej komedii. W tym samym roku powierzono jej rolę prezenterki podczas konkursu Melodifestivalen 2009, jednego z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu szwedzkiej muzyki popularnej, stanowiącego zarazem krajowe preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2010 otrzymała własny program w telewizji TV3, zatytułowany Petra Mede Show i łączący elementy komedii oraz talk show. W latach 2011 i 2012 prowadziła ceremonie rozdania nagród Guldbagge, będących najważniejszym wyróżnieniem w szwedzkiej branży filmowej. Stała się również jedną z najpopularniejszych w Szwecji konferansjerek, prowadzących rozmaite koncerty, festiwale, konferencje itp.

W październiku 2012 szwedzka telewizja publiczna SVT ujawniła, iż produkowany przez nią Konkurs Piosenki Eurowizji 2013 ma mieć nieco skromniejszy charakter niż ostatnich kilka edycji, zaś jedną ze zmian będzie zatrudnienie tylko jednego prowadzącego dla całego konkursu. Pod koniec stycznia 2013 ogłoszono, iż do roli tej wybrana została Petra Mede.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]