Phillip Noyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Philip Noyce
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 kwietnia 1950
Griffith, Australia

Zawód

reżyser
scenarzysta

Współmałżonek

Vuyo Dyasi (2006–nadal)
Jan Sharp (1979–2004)
Jan Chapman (1971–1977)

Lata aktywności

od 1971

podpis

Phillip Noyce (ur. 29 kwietnia 1950 w Griffith, w Nowej Południowej Walii) – australijski reżyser filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Noyce jest australijskim filmowcem chętnie pracującym w Stanach Zjednoczonych. Od dwunastego roku życia mieszkał w Sydney. Pierwsze krótkie filmy zrealizował w wieku 18 lat, studiował w szkole filmowej. W dłuższym metrażu debiutował w 1977 (Backroads). Realizował filmy i seriale dla australijskiej telewizji.

Pod koniec lat 80. zaczął pracować w Hollywood, gdzie stał się specjalistą od kina sensacyjnego. Nakręcił m.in. obrazy na podstawie prozy Toma Clancy’ego: Czas patriotów (1992) i Stan zagrożenia (1994), oba z Harrisonem Fordem w roli głównej, oraz thriller erotyczny Sliver z Sharon Stone (1993). Był także reżyserem Świętego, remake'u angielskiego serialu z Valem Kilmerem w roli tytułowej i dreszczowca Kolekcjoner kości (1999) oraz Spokojnego Amerykanina z Michaelem Caine'em.

Najważniejszy swój film nakręcił jednak w ojczyźnie. W 2002 wyreżyserował Polowanie na króliki, obraz poświęcony australijskiemu skradzionemu pokoleniu. Jej bohaterkami są trzy dziewczynki, Aborygenki odebrane matkom i wychowywane w specjalnym zakładzie. Ruszają one w długą wędrówkę do domu, wzdłuż płotu powstrzymującego króliki. Fabuła filmu jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z lat 30. XX wieku.

Reżyseria (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]