Philonotion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Philonotion
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

żabieńcowce

Rodzina

obrazkowate

Rodzaj

Philonotion

Nazwa systematyczna
Philonotion Schott
Oesterr. Bot. Wochenbl. 7: 421 (1857)

Philonotion Schott – rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, obejmujący 3 gatunki pochodzące z północno-wschodniej Ameryki Południowej, od stanu Vaupés w Kolumbii przez wenezuelskie stany Bolívar i Amazonas do Gujany i północno-wschodniej Brazylii. Rośliny z tego rodzaju są mezofittami zasiedlającymi wilgotne sawanny lub para-reofitami zasiedlającymi strome, błotniste brzegi rzek[3]. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów φιλέω (phileo – kocha) i νοτία (notia – wilgoć)[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rośliny wiecznie zielone, z hapaksantycznymi lub plejonantycznymi pędami. Łodyga podziemna lub naziemna, wzniesiona do pnącej. Rośliny tworzą od kilku do wielu liści na ogonkach cylindrycznych, zwężających się, tworzących pochwę liściową na długości 40% do 50% długości. Blaszki liściowe podłużne do lancetowatych, o klinowatej, jajowatej do sercowatej nasadzie i szczecinowatym wierzchołku, zakończonym rurkowatym kończykiem. Użyłkowanie pierwszorzędowe pierzaste, zbiegające się do żyłki marginalnej. Użyłkowanie drugorzędowe równoległo-pierzaste, dalsze siatkowate. Rośliny tworzą pojedynczy kwiatostan typu kolbiastego pseudancjum, rzadziej dwa z jednego, dłuższego od ogonków liściowych pędu kwiatostanowego. Pochwa kwiatostanu zwężona między zwiniętą częścią dolną, która pozostaje aż do czasu owocowania, i otwartą częścią górną, która odpada w okresie kwitnienia. Kolba siedząca, pokryta kwiatami jednopłciowymi, w dolnym odcinku żeńskimi, w górnym męskimi. Strefy kwiatów obu płci oddzielone są nagą szczeliną i/lub wąskim paskiem prątniczek. Kolba na odcinku kwiatów żeńskich częściowo przyrasta do pochwy. Słupki ścieśnione, w górnym fragmencie niekiedy przemieszane z dłuższymi od nich prątniczkami. W jednokomorowych zalążniach z 1–2 parietialnie położonych łożysk rozwija się od 2 do 4 zalążków. Znamiona słupków dyskowate do kulistych. Pręciki ścieśnione. Główki pręcików ścięte. W okresie owocowania pochwa kwiatostanu przyjmuje kształt urny. Owocostan składa się z jagód zawierających od 2 do 4 kulistych do eliptycznych nasion o podłużnie prążkowanej łupinie[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj Philonotion został ponownie wyodrębniony z rodzaju Schismatoglottis w 2010 r. Należy do plemienia Schismatoglottideae, podrodziny Aroideae w rodzinie obrazkowatych. Obejmuje trzy gatunki[3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-02-20] (ang.).
  3. a b c A. Haigh et al.: CATE Araceae: Philonotion Schott. 2009. [dostęp 2011-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-29)]. (ang.).
  4. Heinrich W. Schott: Genera Aroidearum Exposita. Vindobonae: 1858, s. 54. (łac.).