Phoebe Buffay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Phoebe Buffay
Pierwszy odcinek Ten, w którym Monica znalazła współlokatorkę
Ostatni odcinek Ten ostatni
Twórca David Crane
Marta Kauffman
Grany przez Lisa Kudrow
Informacje
Imię i nazwisko Phoebe Buffay, następnie Phoebe Buffay-Hannigan
Rodzina Frank Buffay (biologiczny ojciec)
Lily Buffay (adopcyjna matka)
Phoebe Abbott (biologiczna matka)
Frances Buffay (babcia)
Ursula Buffay (siostra bliźniaczka)
Frank Buffay Junior (przyrodni brat)

Phoebe Buffay (czyt. fibi bufe) (w ostatnich odcinkach Buffay-Hannigan) (ur. 16 lutego 1967 r.) – fikcyjna postać z serialu Przyjaciele (Friends, 1994-2004). Postać była odtwarzana przez aktorkę komediową Lisę Kudrow. Czasem używa swojego alter ego Regina Phalange.

Phoebe była początkowo współlokatorką Moniki Geller i w ten sposób poznała paczkę przyjaciół. Pracuje jako masażystka, a także gra na gitarze i wykonuje piosenki, których treść ściśle wiąże się z jej doświadczeniami życiowymi, w Central Perk, miejscu spotkań głównych bohaterów. Jest najbardziej ekscentryczną postacią w serialu. Zadeklarowana wegetarianka (poza okresem ciąży). Uważa się za medium.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Ma siostrę bliźniaczkę Ursulę, która gra w filmach pornograficznych. Ich matka popełniła samobójstwo, gdy Phoebe była nastolatką. Przez wiele lat była bezdomna i żyła na ulicy. Później zamieszkała z babcią, kierowcą taksówki, która umiera w trakcie trwania serialu. Po latach, szukając ojca, odnajduje swojego brata – Franka Buffay Juniora. W kolejnych odcinkach decyduje się pomóc bratu i jego żonie; godzi się być zastępczą matką i urodzić im trójkę dzieci. Phoebe w czwartej serii dowiaduje się, że kobieta wychowująca ją w dzieciństwie nie była jej prawdziwą matką i poznaje matkę biologiczną. W ostatnim sezonie wychodzi za mąż za Mike'a Hannigana.

Lisa Kudrow o Phoebe Buffay[edytuj | edytuj kod]

"Muszę przyznać, że nie nadałam Phoebe zbyt wiele moich cech. Ona jest przede wszystkim spontaniczna – ja momentami za bardzo rozważna. Pokochałam tę postać, ponieważ była taka inna; zadziwiające i wielkie sprawy, jak na przykład śmierć matki, czy życie na ulicy, wychodziły z jej ust, zupełnie jakby nie było to nic wielkiego. Wielką frajdą było grać osobę, która potrafi się ze wszystkim pogodzić."

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]