Pholidota (roślina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 17:15, 22 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Pholidota
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Klad

rośliny naczyniowe

Klad

Euphyllophyta

Klad

rośliny nasienne

Klasa

okrytonasienne

Klad

jednoliścienne

Rząd

szparagowce

Rodzina

storczykowate

Podrodzina

epidendronowe

Rodzaj

Pholidota

Nazwa systematyczna
{{{nazwa łacińska}}} Lindl.
Exot. Fl. 2: t. 138 (1825)[1]

Pholidotarodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występują one w południowych i południowo-centralnych Chinach, w Tybecie, w prowincji Hajnan, na Tajwanie, w Indiach, Nepalu, Bangladeszu, na Sri Lance, w Kambodży, Laosie, Mjanmie, Tajlandii, Wietnamie, Malezji, na Filipinach, Nowej Gwinei, Andamanach, Archipelagu Bismarcka, Wyspach Salomona, Nowej Kaledonii, Vanuatu, Fidżi, na wyspach Santa Cruz oraz w australijskim stanie Queensland[3].

Pseudobulwy gatunków Pholidota pallida i Pholidota articulata były wykorzystywane w Indiach jako źródło pożywienia. Skruszone korzenie P. pallida były wykorzystywane także w Indiach do leczenia gorączki, torebka do leczenia wrzodów jako środek nasenny. Cała roślina była wykorzystywana przy porodach. W Chinach wywar z pseudobulw rodzajów Pholidota chinensis i Pholidota yunnanensis ma wykorzystanie medyczne[3].

Morfologia

Korzenie posiadają kosmki. Kłącze pnące, pseudobulwy smukłe. Jeden lub dwa liście, owalne lub podłużne. Kwiatostan rozgałęziony z kilkoma kwiatami lub z dużą liczbą. Kwiaty otwierają się jednocześnie, warżka skierowana w dół. Pyłkowiny gruszkowate, lekko spłaszczone. Zalążnia gładka, nasiona wrzecionowate[3].

Systematyka

Rodzaj sklasyfikowany do podplemienia Coelogyninae w plemieniu Arethuseae, podrodzina epidendronowe (Epidendroideae), rodzina storczykowate (Orchidaceae), rząd szparagowce (Asparagales) w obrębie roślin jednoliściennych[4][5].

Wykaz gatunków[6]

Szablon:Kolumna-podział

Przypisy

  1. Index Nominum Genericorum (ING). Smithsonian Institution. [dostęp 2016-04-24].
  2. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website. 2001–. [dostęp 2016-04-24]. (ang.).
  3. a b c Pholidota. e-Monocot.org. [dostęp 2016-04-24].
  4. Pholidota. Tropicos.org. [dostęp 2016-04-24].
  5. Pholidota. Kew Royal Botanic Gardens. [dostęp 2016-04-24].
  6. Pholidota. ThePlantList.org. [dostęp 2016-04-24].