Pieśni Królestwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria
Śpiewanie pieśni w czasie programu zgromadzenia na kongresie w Chicago
Fragment tekstu pieśni nr 99 na telebimie podczas kongresu okręgowego w Krakowie (2011)

Pieśni Królestwa – pieśni religijne używane przez Świadków Jehowy. Obecnie w powszechnym użyciu znajduje się 135 pieśni, zawartych w śpiewniku Śpiewajmy Jehowie. Śpiewnik ten jest dostępny w 171 językach[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku Badacze Pisma Świętego używali wielu powszechnie znanych pieśni i hymnów religijnych, znajdujących się w amerykańskich śpiewnikach różnych kościołów protestanckich. Niejednokrotnie układali własne słowa do melodii stworzonych przez tak sławnych kompozytorów, jak Ludwig van Beethoven czy Józef Haydn. Pod koniec lat 30. XX w. zaprzestano tej praktyki, która odrodziła się ponownie w roku 1944. Od tego czasu zwyczaj korzystania z pieśni na zebraniach przeszedł wiele zmian a Świadkowie Jehowy zaczęli pracować nad własnym repertuarem pieśni, który charakteryzowałby ich wyznanie. W konsekwencji teksty i melodie wszystkich pieśni śpiewanych obecnie zostały opracowane wyłącznie przez członków ich wyznania z różnych krajów.

Pierwsze śpiewniki[edytuj | edytuj kod]

 • Pieśni Oblubienicy – pierwszy śpiewnik został wydany w roku 1879 i był zbiorem 144 pieśni.
 • Poematy i hymny brzasku Tysiąclecia – kolejny śpiewnik z 1890 roku; zawierał 151 wierszy i 333 pieśni.
 • Hymny poranne – Radosne pieśni poranne Syjonu – śpiewnik wydany w Strażnicy z dnia 1 lutego 1896 roku; opublikowano teksty 11 pieśni napisanych przez współwyznawców.
 • Radosne pieśni Syjonu na wszystkie zebrania chrześcijańskie – śpiewnik wydany w roku 1900; kolekcja 82 pieśni, z których większość była autorstwa jednej osoby.
 • Pieśni brzasku Tysiąclecia – z nutami – śpiewnik z zapisem nutowym opublikowany w 1905 roku, zawierający 333 pieśni, który wydany był pierwotnie bez nut w roku 1890. Ten zbiór wydano jeszcze w kilku innych językach, choć w skróconej wersji.
 • Hymny Królestwa – z nutami – zbiór 80 pieśni z nutami – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, który ukazał się w 1925 roku.
 • Pieśni na chwałę Jehowy – śpiewnik z roku 1928, obejmujący 337 nowszych i starszych pieśni[a].

Nowsze wydania[edytuj | edytuj kod]

Oto lista śpiewników opublikowanych począwszy od lat 40. XX wieku:

 • Śpiewnik służby Królestwa – wydany w języku angielskim Kingdom Service Song Book w 1944 roku (w języku polskim w 1949 roku), zawierający 62 pieśni z nutami.
 • Pieśni na chwałę Jehowy – śpiewnik z 1950 roku, zawierający 91 pieśni.
 • „Śpiewajcie Jehowie przy akompaniamencie muzyki rozbrzmiewającej w waszych sercach” – śpiewnik z 1966 roku, zawierający 119 pieśni. Melodie zapożyczone od innych kompozytorów zastąpiono własnymi. Sporządzono nagrania orkiestrowe całego śpiewnika i używano go jako akompaniamentu na zebraniach Świadków Jehowy. Nagrania melodii wydano na 10 płytach gramofonowych, później – na kasetach. Dokonano także kilku nagrań wokalnych. Tekst pieśni wydano również brajlem.
 • Wysławiajcie Jehowę w pieśniach – śpiewnik zawierający 225 pieśni. Ukazał się w j. angielskim w roku 1984, zaś w j. polskim w 1989 roku. W stosunku do poprzedniego wydania zmieniono melodie do dwóch pieśni oraz poczyniono poprawki w tekście; nie rozpisywano pieśni na cztery głosy. Zamiast tego dobrano prostszy akompaniament oraz dodano akordy gitarowe. Ukazały się wydania dla słabowidzących (odbite dużym drukiem), w wersji z nutami i bez nut, także wydanie dla niewidomych alfabetem Braille’a. Dla głuchoniemych przygotowano go w kilku wersjach języka migowego (w wersjach wizualnych na DVD i VHS oraz w wersji elektronicznej na CD (Biblioteka Strażnicy). Sporządzono również nagranie fortepianowe i orkiestrowe całego śpiewnika, których używano na zebraniach zborowych (aranżacja na fortepian) i kongresach (wersja orkiestrowa) jako akompaniament. Dokonano również kilku nagrań wokalnych. Na końcu śpiewnika zamieszczono Skorowidz pieśni podzielony na 14 części – według tematyki tekstu pieśni: Chrześcijańskie braterstwo, Chrześcijańskie przymioty, Chrześcijański tryb życia, Jehowa Bóg, Jezus Chrystus, Królestwo, Młodzież, Modlitwa, Oddanie się Bogu i chrzest, Raj, Słowo Boże, Służba dla Królestwa, Teokratyczne bojowanie, Wysławiajcie, błogosławcie Jehowę. Motto śpiewnika zaczerpnięto z Psalmu 96:1, 4 (NW): „Śpiewajcie Jehowie, wszyscy ludzie na ziemi. Albowiem Jehowa jest wielki i nader godzien wysławiania” . Na wewnętrznych okładkach zamieszczono kolorowe ilustracje, ukazujące Dawida śpiewającego i grającego na harfie psalmy oraz śpiewaków świątynnych w starożytnym Jeruzalem.
 • Śpiewajmy Jehowie – śpiewnik wydany w 2009 roku, w 171 językach (w 116 językach jest dostępny cały śpiewnik, a w 55 innych dostępna jest wersja skrócona zawierająca 55 pieśni)[2][1] który wykorzystywany jest na zebraniach od stycznia 2010 roku; zawiera 135 pieśni. Dostępne są wydania dla słabowidzących (odbite dużym drukiem), w wersjach z nutami i bez nut, wydanie dla niewidomych alfabetem Braille’a. Również osoby głuchonieme mogą skorzystać ze śpiewnika – przygotowano specjalnie dla nich (w kilku wersjach języka migowego) obecny śpiewnik nagrany wizualnie na DVD oraz w wersji elektronicznej na CD (Biblioteka Strażnicy) i w wersji online w Internecie. Sporządzono również nagrania fortepianowe i orkiestrowe całego śpiewnika, które są używane na zebraniach zborowych (aranżacja na fortepian) i kongresach (wersja orkiestrowa) jako akompaniament. Część pieśni nagrano też w wersji wokalnej. Motto śpiewnika zaczerpnięto z Psalmu 104:33 (NW): „Chcę śpiewać Jehowie przez całe życie; Bogu mojemu chcę grać, dopóki będę istniał”. W stosunku do poprzedniego wydania, zmieniono melodie kilku pieśni, by łatwiej było je śpiewać. W niektórych obniżono tonację, inne nieznacznie zmodyfikowano. Zmieniono też słowa wielu pieśni. Wiele pieśni skrócono do jednej-dwóch zwrotek (tylko nieliczne mają trzy zwrotki); do niektórych dodano refren. W większości pieśni tak ułożono tekst, by każda sylaba przypadała tylko na jedną nutę[3].

Pieśni[edytuj | edytuj kod]

W obecnym śpiewniku w 135 pieśniach zawarto różne aspekty służby chrześcijańskiej. Wszystkie tytuły pieśni zostały zaczerpnięte z Pisma Świętego. Nazwiska kompozytorów i autorów pieśni nie zostały podane do publicznej wiadomości – podobnie, jak w przypadku innych wydawnictw Towarzystwa Strażnica. Przy każdym tytule pieśni podano werset biblijny, na którym jest ona oparta[b][4] oraz dodatkowe wersety (pod tekstem pieśni), do których nawiązuje treść. Świadkowie Jehowy są pouczani o szacunku względem tych pieśni, z racji używania ich głównie w praktykach religijnych. Oznacza to na przykład, że nie powinno się używać ich do tańca albo adaptować do muzyki pop lub rockowej. Niektóre z pieśni ułożyli niemieccy Świadkowie Jehowy osadzeni w hitlerowskich obozach koncentracyjnych (np. tak powstała pieśń nr 17 Naprzód, Świadkowie! skomponowana przez Ericha Frosta[5][6]) lub w izolatkach więziennych (np. tak powstała obecna pieśń nr 103 Od domu do domu skomponowana przez misjonarza Harolda Kinga, przebywającego 5 lat w izolatce chińskiego więzienia[7][8]).

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

34. Żyjmy zgodnie z naszym imieniem ! (śpiewnik Śpiewajmy Jehowie!)

1. Wieczny, chwalebny, wszechmocny Jehowo, wielka Twa miłość, bezstronny Twój sąd. Tyś źródłem prawdy, bezkresna Twa mądrość, Tyś suwerenem, co w niebie ma tron. O Twojej władzy ochoczo mówimy i z głębi serca pragniemy Cię czcić. (...)

7. Chrześcijańskie oddanie

1. Jehowa Stwórcą wszechświata — to dzieło Jego rąk. Klejnoty nieba, ziemski glob własnością Boga są. Tchnął oddech życia w człowieka i dowód wszystkim dał, że godzien jest, by wysławiać Go i składać Mu hołd co dnia. (...)

110. Zdumiewające dzieła Boże

1. Ty znasz, Jehowo, moje drogi, wiesz, kiedy śpię i kiedy witam dzień. Ty nawet znasz najskrytsze moje myśli i słyszysz każde słowo, widzisz każdy gest. To Ty w najgłębszych miejscach ziemi utkałeś mnie — jam dzieło Twoich rąk. I wcześniej sam spisałeś moje cząstki. Jak wielka Twoja wiedza, jak ogromna moc! Zdumiewa mnie i budzi lęk Twa mądrość. (...)

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Podczas każdego zebrania zborowego w Sali Królestwa są śpiewane zazwyczaj trzy pieśni. Zebranie rozpoczyna i kończy pieśń i modlitwa; trzecia pieśń rozdziela części zebrania. Śpiewane pieśni zwykle dotyczą omawianego tematu. Pieśni śpiewane podczas zborowego studium Biblii, zebrania służby i studium Strażnicy są z góry wyznaczone w programie tych zebrań, publikowanym w czasopiśmie Strażnica oraz w Naszej Służbie Królestwa. Pieśni śpiewane podczas wykładu publicznego wybierane są przez mówcę; tematykę pieśni dobiera się stosownie są do wygłaszanego przemówienia. Pieśni śpiewane są także podczas kongresów, a także towarzyszą niektórym wydarzeniom w Betel.

Pieśni nawiązujące do biblijnej nauki o zmartwychwstaniu śpiewane są podczas pogrzebów.

Podczas ślubów Świadkowie Jehowy na Sali Królestwa wykorzystują stosowne Pieśni Królestwa, zamiast tradycyjnego Marsza weselnego Mendelssohna, który może być wykorzystany podczas ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Melodie Królestwa, akompaniament, nagrania wokalne[edytuj | edytuj kod]

W 1980 roku przygotowano pierwsze nagrania Melodii Królestwa w wersji orkiestrowej do słuchania (nagrania orkiestry Towarzystwa Strażnica, składającej się obecnie z 64 muzyków-wolontariuszy z różnych części świata[9]). Wersja dostępna jest na 9 płytach CD, kasetach audio, online, jako MP3 i inne pliki dźwiękowe.

Akompaniament z wersji fortepianowej (dostępny na CD i kasetach audio oraz w formacie MP3) wykorzystywany jest podczas śpiewania pieśni na zebraniach zborowych. Na większych zgromadzeniach używa się aranżacji na orkiestrę.

Istnieją również wydane przez Towarzystwo Strażnica nagrania wokalne Wysławiajcie Jehowę w pieśniach – nagrania wokalne (obecnie na CD i kasetach audio w języku angielskim i niemieckim oraz część na kasecie audio w języku amharskim), a także 7 płyt CD Śpiewajmy Jehowie! – nagrania wokalne w kilkunastu językach oraz powyższe wersje online w Internecie.

W roku 2013 Świadkowie Jehowy zaczęli publikować filmy z piosenkami dla dzieci[10].

Uwagi

 1. W Polsce wydany w latach 20. XX w. przez wydawnictwo „Złoty Wiek”, Łódź, ul. Rzgowska 24, odbito w drukarni „Czytelnik” Nr 5 w Warszawie, ul. Targowa 82. Śpiewnik ten wydano bez nut, a składa się on ze 179 pieśni. Fragment przedmowy zamieszczonej przez wydawców w tym śpiewniku brzmi: „Treść tych pieśni zgodna jest z prawdą Bożą, będącą obecnie na czasie. Jehowa posadził swego Króla Jezusa Chrystusa na Jego tronie. Niech wszyscy oddają cześć Królowi na chwałę Jehowy”.
 2. 26 pieśni oparto na wersetach z Ps, 16 z Mt, 9 z Hbr, 8 z Iz i z Ap, 7 z Prz, 5 z Łk, z Rz i z 1Kor, 4 z Ef i Dz, po 3 z Wj, J, z 2Tm i z Flp, po 2 z Joz, z Kaz, z So, z Mi, z 1Tes, z 1P i z 1J, a po jednej z Rdz, z 2Sm, z 1Krn, z Job, z Ne, z Jl, z 2Kor, z Ga, z Jk i z 2P.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]