Pieśni Królestwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria
Śpiewanie pieśni w czasie programu kongresu „Boskie zwycięstwo” w Chicago (1973)
Fragment tekstu pieśni nr 99 na telebimie podczas kongresu „Niech przyjdzie Królestwo Boże!” w Krakowie (2011)

Pieśni Królestwa – pieśni religijne używane przez Świadków Jehowy. Obecnie w powszechnym użyciu znajduje się 139 pieśni[a], zawartych w śpiewniku Śpiewajmy Jehowie. Śpiewnik ten jest dostępny w 171 językach[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na samym początku Badacze Pisma Świętego używali wielu powszechnie znanych pieśni i hymnów religijnych, znajdujących się w amerykańskich śpiewnikach różnych kościołów protestanckich. Niejednokrotnie układali własne słowa do melodii stworzonych przez tak sławnych kompozytorów, jak Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin[2] czy Józef Haydn[3]. Pod koniec lat 30. XX w. w większości zborów zaprzestano tej praktyki, która odrodziła się ponownie w roku 1944. Od tego czasu zwyczaj korzystania z pieśni na zebraniach przeszedł wiele zmian a Świadkowie Jehowy zaczęli pracować nad własnym repertuarem pieśni, który charakteryzowałby ich wyznanie. W konsekwencji teksty i melodie wszystkich pieśni śpiewanych obecnie zostały opracowane wyłącznie przez członków ich wyznania z różnych krajów[4][5][6][2].

Pierwsze śpiewniki[edytuj | edytuj kod]

 • Pieśni Oblubienicy – pierwszy śpiewnik został wydany w roku 1879 i był zbiorem 144 pieśni[4][6].
 • Poematy i hymny brzasku Tysiąclecia – kolejny śpiewnik z 1890 roku; zawierał 151 wierszy i 333 pieśni. Większość była dziełem znanych pisarzy[4][6].
 • Hymny poranne – Radosne pieśni poranne Syjonu – śpiewnik wydany w „Strażnicy” z dnia 1 lutego 1896 roku; opublikowano teksty 11 pieśni napisanych przez współwyznawców[6].
 • Radosne pieśni Syjonu na wszystkie zebrania chrześcijańskie – śpiewnik wydany w roku 1900; kolekcja 82 pieśni, z których większość była autorstwa jednej osoby[6].
 • Pieśni brzasku Tysiąclecia – z nutami – śpiewnik z zapisem nutowym opublikowany w 1905 roku, zawierający 333 pieśni, który wydany był pierwotnie bez nut w roku 1890. Ten zbiór wydano jeszcze w kilku innych językach, choć w skróconej wersji[6].
 • Hymny Królestwa – z nutami – zbiór 80 pieśni z nutami – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, który ukazał się w 1925 roku[6].
 • Pieśni na chwałę Jehowy – śpiewnik z roku 1928, obejmujący 337 nowszych i starszych pieśni[6][b].

Nowsze wydania[edytuj | edytuj kod]

Oto lista śpiewników opublikowanych począwszy od lat 40. XX wieku:

 • Śpiewnik służby Królestwa – wydany w języku angielskim Kingdom Service Song Book w 1944 roku (w języku polskim w 1949 roku), zawierający 62 pieśni z nutami[6].
 • Pieśni na chwałę Jehowy – śpiewnik z 1950 roku, zawierający 91 pieśni; został przetłumaczony na 18 języków[6].
 • „Śpiewajcie Jehowie przy akompaniamencie muzyki rozbrzmiewającej w waszych sercach” – śpiewnik z 1966 roku, zawierający 119 pieśni. Melodie zapożyczone od innych kompozytorów zastąpiono własnymi. Sporządzono nagrania orkiestrowe całego śpiewnika i używano go jako akompaniamentu na zebraniach Świadków Jehowy. Nagrania melodii wydano na 10 płytach gramofonowych, później – na kasetach. Dokonano także kilku nagrań wokalnych. Tekst pieśni wydano również brajlem[6][2].
 • Wysławiajcie Jehowę w pieśniach – śpiewnik zawierający 225 pieśni. Ukazał się w j. angielskim w roku 1984, zaś w j. polskim w 1989 roku. W stosunku do poprzedniego wydania zmieniono melodie do dwóch pieśni oraz poczyniono poprawki w tekście; nie rozpisywano pieśni na cztery głosy. Zamiast tego dobrano prostszy akompaniament oraz dodano akordy gitarowe. Ukazały się wydania dla słabowidzących (odbite dużym drukiem), w wersji z nutami i bez nut, także wydanie dla niewidomych alfabetem Braille’a. Dla głuchoniemych przygotowano go w kilku wersjach języka migowego (w wersjach wizualnych na DVD i VHS oraz w wersji elektronicznej na CD (Biblioteka Strażnicy). Sporządzono również nagranie fortepianowe i orkiestrowe całego śpiewnika, których używano na zebraniach zborowych (aranżacja na fortepian) i kongresach (wersja orkiestrowa) jako akompaniament. Nagrania melodii wydano na 8 płytach gramofonowych, później – na kasetach oraz na CD. Dokonano również kilku nagrań wokalnych. Na końcu śpiewnika zamieszczono Skorowidz pieśni podzielony na 14 części – według tematyki tekstu pieśni: Chrześcijańskie braterstwo, Chrześcijańskie przymioty, Chrześcijański tryb życia, Jehowa Bóg, Jezus Chrystus, Królestwo, Młodzież, Modlitwa, Oddanie się Bogu i chrzest, Raj, Słowo Boże, Służba dla Królestwa, Teokratyczne bojowanie, Wysławiajcie, błogosławcie Jehowę. Motto śpiewnika zaczerpnięto z Psalmu 96:1, 4 (NW): „Śpiewajcie Jehowie, wszyscy ludzie na ziemi. Albowiem Jehowa jest wielki i nader godzien wysławiania” . Na wewnętrznych okładkach zamieszczono kolorowe ilustracje, ukazujące Dawida śpiewającego i grającego na harfie psalmy oraz śpiewaków świątynnych w starożytnej Jerozolimie[4][6].

Obecny śpiewnik[edytuj | edytuj kod]

Śpiewajmy Jehowie – śpiewnik wydany w 2009 roku, w 171 językach (w 116 językach jest dostępny cały śpiewnik, a w 55 innych dostępna jest wersja skrócona zawierająca 55 pieśni)[7][1], który wykorzystywany jest na zebraniach od stycznia 2010 roku; zawiera 135 pieśni. 4 października 2014 roku opublikowano trzy pierwsze nowe pieśni (nr 136-138), a na początku roku kolejną (nr 139) ze zrewidowanego śpiewnika, który zostanie wydany, kolejne pieśni zostaną opublikowane w najbliższych miesiącach. Będzie on zawierał 15 nowych pieśni, a słowa niektórych dotychczasowych zostaną zmienione, będzie też miał srebrzone brzegi i szarą okładkę[8][9][10][11].

Dostępne są wydania dla słabowidzących (odbite dużym drukiem), w wersjach z nutami i bez nut, wydanie dla niewidomych alfabetem Braille’a. Również osoby głuchonieme mogą skorzystać ze śpiewnika – przygotowano specjalnie dla nich (w kilku wersjach języka migowego)[12]. Obecny śpiewnik nagrany wizualnie na DVD oraz w wersji elektronicznej na CD (Biblioteka Strażnicy) i w wersji online w Internecie dostępne w wersji: PDF, EPUB, RTF, MOBI, HTML, w plikach z tekstem transkrybowanym na wersje brajlowskie (BRL) oraz w językach migowych (M4V). Sporządzono również nagrania fortepianowe i orkiestrowe całego śpiewnika, które są używane na zebraniach zborowych (aranżacja na fortepian) i kongresach (wersja orkiestrowa) jako akompaniament. Część pieśni nagrano też w wersji wokalnej (także w wersji wokalnej śpiewanej przez dzieci[13]). Motto śpiewnika zaczerpnięto z Psalmu 104:33 (NW): „Chcę śpiewać Jehowie przez całe życie; Bogu mojemu chcę grać, dopóki będę istniał”. W stosunku do poprzedniego wydania, zmieniono melodie kilku pieśni, by łatwiej było je śpiewać. W niektórych obniżono tonację, inne nieznacznie zmodyfikowano. Zmieniono też słowa wielu pieśni. Wiele pieśni skrócono do jednej-dwóch zwrotek (tylko nieliczne mają trzy zwrotki); do niektórych dodano refren. W większości pieśni tak ułożono tekst, by każda sylaba przypadała tylko na jedną nutę[14][15].

Pieśni[edytuj | edytuj kod]

W obecnym śpiewniku w pieśniach zawarto różne aspekty służby chrześcijańskiej. Wszystkie tytuły pieśni zostały zaczerpnięte z Pisma Świętego. Nazwiska kompozytorów i autorów pieśni nie zostały podane do publicznej wiadomości – podobnie, jak w przypadku innych wydawnictw Towarzystwa Strażnica. Przy każdym tytule pieśni podano werset biblijny, na którym jest ona oparta[c][16] oraz dodatkowe wersety (pod tekstem pieśni), do których nawiązuje treść. Świadkowie Jehowy są pouczani o szacunku względem tych pieśni, z racji używania ich głównie w praktykach religijnych. Oznacza to na przykład, że nie powinno się używać ich do tańca albo adaptować do muzyki pop lub rockowej. Niektóre z pieśni ułożyli niemieccy Świadkowie Jehowy osadzeni w hitlerowskich obozach koncentracyjnych (np. tak powstała pieśń nr 17 Naprzód, Świadkowie! skomponowana przez Ericha Frosta[17][18]) lub w izolatkach więziennych (np. tak powstała obecna pieśń nr 103 Od domu do domu skomponowana przez misjonarza Harolda Kinga, przebywającego 5 lat w izolatce chińskiego więzienia[19][20]).

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Podczas każdego zebrania zborowego w Sali Królestwa są śpiewane zazwyczaj trzy pieśni. Zebranie rozpoczyna i kończy pieśń i modlitwa; trzecia pieśń rozdziela części zebrania. Śpiewane pieśni zwykle dotyczą omawianego tematu. Pieśni śpiewane podczas zborowego studium Biblii, zebrania służby i studium Strażnicy są z góry wyznaczone w programie tych zebrań, publikowanym w czasopiśmie „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” , w „Naszej Służbie Królestwa” oraz online w Bibliotece Internetowej Strażnicy. Pieśni śpiewane podczas wykładu publicznego wybierane są przez mówcę; tematykę pieśni dobiera się stosownie są do wygłaszanego przemówienia. Pieśni śpiewane są także podczas kongresów, a także towarzyszą niektórym wydarzeniom w Betel.

Pieśni nawiązujące do biblijnej nauki o zmartwychwstaniu śpiewane są podczas pogrzebów.

Podczas ślubów Świadkowie Jehowy na Sali Królestwa wykorzystują stosowne Pieśni Królestwa, zamiast tradycyjnego Marsza weselnego Mendelssohna, który może być wykorzystany podczas ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Melodie Królestwa, akompaniament, nagrania wokalne[edytuj | edytuj kod]

W 1980 roku przygotowano pierwsze nagrania Melodii Królestwa w wersji orkiestrowej do słuchania, opartej na pieśniach ze śpiewnika Wysławiajcie Jehowę w pieśniach. Do roku 2000 wersję wydano na 9 płytach CD oraz na kasetach audio. Obecnie nagrania dostępna są online, jako MP3 i inne pliki dźwiękowe.

Akompaniament z wersji fortepianowej dostępny jest na CD, w formacie MP3 oraz online w plikach dźwiękowych. Wykorzystywany jest podczas śpiewania pieśni na zebraniach zborowych. Na większych zgromadzeniach używa się aranżacji na orkiestrę.

Istnieją również nagrania wokalne aktualnych pieśni – 6 płyt CD Śpiewajmy Jehowie! – nagrania wokalne w kilkunastu językach (również w j. polskim), także online oraz z byłego śpiewnika – Wysławiajcie Jehowę w pieśniach – nagrania wokalne na CD i kasetach audio w języku angielskim i niemieckim oraz część na kasecie audio w języku amharskim.

W roku 2013 Świadkowie Jehowy zaczęli publikować filmy z piosenkami dla dzieci[21] oraz wersje wokalne pieśni wykonywane przez dzieci[13].

Orkiestra[edytuj | edytuj kod]

Orkiestra składa się obecnie z 64 muzyków–wolontariuszy, Świadków Jehowy z różnych części świata[22], którzy na własny koszt dwa razy w roku przyjeżdżają do Centrum Szkoleniowego Towarzystwa Strażnica w Patterson w stanie Nowy Jork, aby tam nagrać do programu muzycznego przed zgromadzeniami obwodowymi i kongresami[8]. Nagrywa również podkład muzyczny do Pieśni Królestwa oraz filmów i słuchowisk.

Uwagi

 1. W październiku 2014 roku opublikowano trzy pierwsze pieśni nowe pieśni z zrewidowanego śpiewnika, który zostanie wydany w najbliższym czasie. Zrewidowany śpiewnik będzie zawierał 13 nowych pieśni, słowa niektórych pieśni zostaną zmienione, będzie też miał srebrzone brzegi i szarą okładkę (Źródła: Pieśni 136-138, jw.org, Sprawozdanie ze zgromadzenia statutowego w 2014 roku. Sto lat rządów Królestwa!, jw.org, 2014 Annual Meeting Program, tv.jw.org)
 2. W Polsce wydany w latach 20. XX w. przez wydawnictwo „Złoty Wiek”, Łódź, ul. Rzgowska 24, odbito w drukarni „Czytelnik” Nr 5 w Warszawie, ul. Targowa 82. Śpiewnik ten wydano bez nut, a składa się on ze 179 pieśni. Fragment przedmowy zamieszczonej przez wydawców w tym śpiewniku brzmi: „Treść tych pieśni zgodna jest z prawdą Bożą, będącą obecnie na czasie. Jehowa posadził swego Króla Jezusa Chrystusa na Jego tronie. Niech wszyscy oddają cześć Królowi na chwałę Jehowy”.
 3. 27 pieśni oparto na wersetach z Ps, 16 z Mt, 9 z Hbr i z Ap, 8 z Iz, 7 z Prz, 5 z Łk, z Rz, Dz i z 1Kor, 4 z Ef, po 3 z Wj, J, z 2Tm i z Flp, po 2 z Joz, z Kaz, z So, z Mi, z 1Tes, z 1P i z 1J, a po jednej z Rdz, z 2Sm, z 1Krn, z Job, z Ne, z Jl, z 2Kor, z Ga, z Jk i z 2P.

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Watchtower: Melodia wielu języków (pol.). jw.org. [dostęp 2013-12-23].
 2. 2,0 2,1 2,2 A New Songbook!. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 313–316, 15 maja 1966 (ang.). 
 3. Świadkowie Jehowy odważni w obliczu hitlerowskiego zagrożenia. „Przebudźcie się!”, s. 10–14, 8 lipca 1998. ISSN 1234-1169. 
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Wysławianie Jehowy muzyką. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 25–28, 15 sierpnia 1989. ISSN 1234-1150. 
 5. Królestwo Boże panuje!. Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, 2014, s. 178.
 6. 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego. Towarzystwo Strażnica, 1995, s. 240, 241. ISBN 83-903551-0-8.
 7. Rocznik Świadków Jehowy 2013, s. 24, 25
 8. 8,0 8,1 Nowe pieśni wysławiające Jehowę. „Nasza Służba Królestwa”, s. 7, grudzień 2014. 
 9. Watchtower: Pieśni 136-138 (pol.). jw.org. [dostęp 2014-10-09].
 10. Watchtower: Sprawozdanie ze zgromadzenia statutowego w 2014 roku. Sto lat rządów Królestwa! (pol.). jw.org. [dostęp 2015-01-04].
 11. Watchtower: 2014 Annual Meeting Program (ang.). tv.jw.org, 2014-10-13. [dostęp 2014-10-13].
 12. Watchtower: Pieśni, którymi wielbimy Boga (pol.). jw.org. [dostęp 2014-09-22].
 13. 13,0 13,1 Watchtower: Zostań przyjacielem Jehowy: Pieśni (pol.). jw.org. [dostęp 2014-09-22].
 14. Rocznik Świadków Jehowy 2011, ss. 17, 18
 15. Śpiewajmy Jehowie!. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 20-24, 15 grudnia 2010. 
 16. Wersety uwzględnione w śpiewniku Śpiewajmy Jehowie
 17. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy nr 9 1988 s. 19
 18. Music of the Holocaust United States Holocaust Memorial Museum Washington D.C.
 19. Niezapomniany kongres
 20. Christianity in China
 21. Watchtower: Sto lat muzyki wysławiającej Boga (pol.). jw.org, 2014-06-23. [dostęp 2014-06-24].
 22. Watchtower: Wyjątkowa orkiestra (pol.). jw.org. [dostęp 2014-04-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]