Piko (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wagon chłodnia Piko

Piko, obecnie: PIKO Spielwaren GmbH - niemieckie przedsiębiorstwo, specjalizujące się w modelarstwie kolejowym, z siedzibą w Sonnebergu.

Historia przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1949 w Chemnitz (wówczas pod nazwą Karl-Marx-Stadt), jako przedsiębiorstwo państwowe Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Pierwotnie jego firma brzmiała "Pico", i pod taką nazwą zaprezentowano jego wyroby szerszej publiczności po raz pierwszy na Targach Lipskich. Pierwsze zestawy składały się z modelu małej lokomotywy, wagonów typu D i blaszanych szyn, całość zapakowana była w drewnianą skrzynkę o przesuwanym wieczku, z namalowanym na nim obrazkiem. Obecnie zestawy te, o nazwie "Ekspres PICO", są poszukiwane na rynku kolekcjonerskim. Na początku lat 50. produkcję przeniesiono do Sonnebergu w Turyngii, ośrodka o tradycjach zabawkarskich sięgających XVIII wieku.

W 1951, już w Sonnebergu, opracowano pierwsze modele zwrotnic, transformator, a także lokomotywę w skali H0. Przedsiębiorstwo zmieniło w ten sposób profil z zabawkarskiego na typowo modelarski. Zmieniono również nazwę z Pico na Piko.

Produkcję kolejnej generacji modeli Piko rozpoczęto na przełomie lat 1958/1959. Produkowano równolegle modele serii BR23 i E44 w klasie H0, oraz modele skali N.

Po zjednoczeniu Niemiec i przemianach gospodarczych, 1 maja 1992 jedynym właścicielem Piko stał się dr Rene F. Wilfer, nowe, prywatne już przedsiębiorstwo przyjęło nazwę PIKO Spielwaren GmbH.

Według stanu na sierpień 2007, przedsiębiorstwo zatrudnia 150 osób, a oprócz modeli kolejowych produkuje także zabawki z tworzyw sztucznych, np. pojazdy budowlane czy zjeżdżalnie, oraz zabawkowe artykuły gospodarstwa domowego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]