PIKO Spielwaren GmbH

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Piko (przedsiębiorstwo))
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Piko Spielwaren GmbH
Piko Spielwaren GmbH
Piko Spielwaren GmbH
Parowóz BR 81 Piko
Data założenia 1949
Państwo  Niemcy
Prezes René F. Wilfer
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Wagon chłodnia Piko

PIKO Spielwaren GmbHniemieckie przedsiębiorstwo, specjalizujące się w modelarstwie kolejowym, z siedzibą w Sonnebergu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1949 w Chemnitz (wówczas pod nazwą Karl-Marx-Stadt), jako przedsiębiorstwo państwowe Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Pierwotnie jego firma brzmiała „Pico”, i pod taką nazwą zaprezentowano jego wyroby szerszej publiczności po raz pierwszy na Targach Lipskich. Pierwsze zestawy składały się z modelu małej lokomotywy, wagonów typu D i blaszanych szyn, całość zapakowana była w drewnianą skrzynkę o przesuwanym wieczku, z namalowanym na nim obrazkiem. Obecnie zestawy te, o nazwie „Ekspres PICO”, są poszukiwane na rynku kolekcjonerskim.

W 1951 roku produkcję przeniesiono do Sonnebergu w Turyngii, ośrodka o tradycjach zabawkarskich sięgających XVIII wieku. Modele te produkowano wówczas w państwowym przedsiębiorstwie VEB Elektroinstallation Oberlind.

W 1951, już w Sonnebergu, opracowano pierwsze modele zwrotnic, transformator, a także lokomotywę w skali H0. Przedsiębiorstwo zmieniło w ten sposób profil z zabawkarskiego na typowo modelarski. Zmieniono również nazwę z Pico na Piko.

Produkcję kolejnej generacji modeli Piko rozpoczęto na przełomie lat 1958/1959. Produkowano równolegle modele serii BR23 i E44 w klasie H0, oraz modele skali N. W 1983 roku zaoferowano model parowozu BR 95 który jest bardzo charakterystyczny dla rejonu Turyngii i używany jest głównie na górskich trasach. Ostatnim modelem konstrukcji PIKO jako zakładu państwowego był pociąg „Saxonia” z 1988 roku.

Po zjednoczeniu Niemiec i przemianach gospodarczych, 1 maja 1992 jedynym właścicielem Piko stał się dr Rene F. Wilfer, nowe, prywatne już przedsiębiorstwo przyjęło nazwę PIKO Spielwaren GmbH.

Według stanu na sierpień 2007, przedsiębiorstwo zatrudniało 150 osób, a oprócz modeli kolejowych produkuje także zabawki z tworzyw sztucznych, np. pojazdy budowlane czy zjeżdżalnie, oraz zabawkowe artykuły gospodarstwa domowego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The World of PIKO (ang.). PIKO. [dostęp 2014-05-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]