Pimen (Chmielewski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pimen
Dmitrij Chmielewski
Arcybiskup saratowski i wolski
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

26 września 1923
Smoleńsk

Data i miejsce śmierci

8 grudnia 1993
Saratów

Arcybiskup saratowski i wolski
Okres sprawowania

1977–1993

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia saratowska i wolska

Śluby zakonne

1943

Prezbiterat

1949

Chirotonia biskupia

10 stycznia 1965

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

10 stycznia 1965

Konsekrator

Aleksy I

Współkonsekratorzy

Pimen (Izwiekow), Pitirim (Nieczajew)

Pimen, imię świeckie Dmitrij Jewgieniewicz Chmielewski (ur. 26 września 1923 w Smoleńsku, zm. 8 grudnia 1993 w Saratowie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem prawnika, Jewgienija Chmielewskiego oraz szlachcianki Marii Lwowej. Wychowywał się w głęboko religijnej rodzinie. W Smoleńsku ukończył szkołę średnią. W czasie II wojny światowej jego rodzice zmarli wskutek głodu i chorób. W 1943 wstąpił jako posłusznik do Monasteru Żyrowickiego, gdzie złożył wieczyste śluby mnisze przed jego przełożonym, ihumenem Bogolepem. W 1945 rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Mińsku, które cztery lata później ukończył z wyróżnieniem. W 1949 został wyświęcony na hieromnicha i podjął studia w Moskiewskiej Akademii Duchownej. Po uzyskaniu dyplomu w 1953 z tytułem kandydata nauk teologicznych został wykładowcą katechizmu w Akademii.

W 1955 otrzymał godność ihumena i został skierowany do Jerozolimy jako zastępca kierownika rosyjskiej misji prawosławnej, a następnie jej kierownik. Został wówczas archimandrytą. W 1957 zakończył pełnienie funkcji w Izraelu i wrócił do Ławry Troicko-Siergijewskiej, której przełożonym został. W 1958 otrzymał tytuł naukowy docenta. Wykładał w Akademii teologię pastoralną, a następnie logikę. Angażował się również w renowację i remonty zabytkowych świątyń ławry.

10 stycznia 1965 przyjął chirotonię na biskupa saratowskiego i wolskiego. W charakterze konsekratorów w ceremonii wzięli udział Aleksy I, patriarcha Moskwy i całej Rusi, metropolita kruticki i kołomieński Pimen oraz biskup wołokołamski i juriewski Pitirim. W 1977 otrzymał godność arcybiskupią. W 1989 z jego inicjatywy w Wołgogradzie otwarto pierwszą w ZSRR szkołę śpiewu cerkiewnego. Przyczynił się również do otwarcia na terytorium eparchii ponad 70 nowych cerkwi.

Zmarł w 1993 w Saratowie i został pochowany w tamtejszym soborze Trójcy Świętej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]