Pinckney Benton Stewart Pinchback

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pinckney Benton Stewart Pinchback
PBSPinchback.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1837
Macon
Data i miejsce śmierci 21 grudnia 1921
Waszyngton
Gubernator stanu Luizjana
Okres urzędowania od 9 grudnia 1872
do 13 stycznia 1873
Poprzednik Henry Clay Warmoth
Następca William Pitt Kellogg

Pinckney Benton Stewart Pinchback (ur. 10 maja 1837 w Macon, zm. 21 grudnia 1921 w Waszyngtonie) – pierwszy afro-amerykanin, który został stanowym gubernatorem w USA.

Urodzony w Macon w Georgii był synem białego plantatora i jego byłej niewolnicy. Pobierał nauki w szkole w Cincinnati (Ohio). Po śmierci jego ojca, matka Pinchbacka również przeniosła się do Ohio.

W czasie wojny secesyjnej Pinchback udał się do Luizjany, gdzie był jedynym murzynem w kontrolowanej przez Unię Gwardii Narodowej. Po zakończeniu wojny został aktywnym członkiem Partii Republikańskiej i brał udział w stanowej konwencji ds. rekonstrukcji. W roku 1868 został wybrany w skład stanowego Senatu, gdzie pełnił urząd prezydenta pro tempore.

Po śmierci wicegubernatora Luizjany Oscara Dunna, Pinchback został pierwszym wybranym murzynem na to stanowisko w ogóle.

Został gubernatorem stanu po usunięciu z urzędu swego poprzednika Henry'ego Claya Warmoutha. Urząd ten zajmował od 9 grudnia 1872 do 13 stycznia 1873 roku.

Po zakończeniu swej krótkiej kadencji Pinchback studiował prawo i pracował jako prawnik. Przeniósł się do Nowego Jorku, zaś jeszcze później był federalnym strażnikiem w Waszyngtonie, gdzie zmarł.

Douglas Wilder był pierwszym wybranym afro-amerykaninem na stanowisko stanowego gubernatora w USA. W latach 1990-1994 rządził stanem Wirginia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]