Piotr Szreniawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Szreniawski
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

1976

doktor habilitowany nauk prawnych
Specjalność: prawo administracyjne
Alma Mater

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Doktorat

2005 – prawo
UMCS

Habilitacja

2014 – prawo
UWr

adiunkt

Piotr Antoni Szreniawski (ur. 1976) – polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji UMCS, specjalista w zakresie polityki administracyjnej, prawa administracyjnego i nauk o administracji.

Życiorys i praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Studia prawnicze ukończył w roku 2001[1]. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 2005 r. na podstawie rozprawy "Administracyjnoprawne aspekty przeciwdziałania nikotynizmowi". Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych otrzymał w 2014 r. przedkładając jako główne osiągnięcie książkę "Obowiązek w prawie administracyjnym"[2]. Jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji[3]. Był stypendystą w USA oraz uczestniczył w wielu zagranicznych pobytach naukowych.

Jego domeną są krótkie eseje naukowe dotyczące bardzo różnych aspektów administracji publicznej, w tym alienacji prawa, archiwów państwowych, jakości administracji publicznej, kultury prawnej, krwiodawstwa, opieki nad wilkami, pedagogiki administracji, statusu administracyjnego rzek, urzędowego optymizmu, życzliwości w administracji[4]. Jest współautorem książek z zakresu socjologii i psychologii administracji[5]. Był redaktorem pierwszej w Polsce monografii poświęconej e-papierosom[6]. Swoich sympatyków skupia wokół Think Tanku Nauk Administracyjnych[7].

Aktywność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Oprócz aktywności naukowej Szreniawski pisze wiersze, aforyzmy, jest autorem zinów, komiksów i poemiksów[8] – rozumianych jako sztuka "pomiędzy poezją i komiksem, z pogranicza poezji wizualnej i komiksu eksperymentalnego"[9]. Jedną z propagowanych przez niego form wyrazu są autowywiady – wywiady prowadzone z samym sobą za pośrednictwem wymyślonej przez siebie postaci literackiej (Adam Mickiewicz, Wróżka Zębuszka)[10]. Układa także wiersze dźwiękowe (sound poetry)[11], tworzy happeningi, rysunki i filmy[12] wypróbowując różne formy twórczości, nadając im swoiste nazwy, np. "paleolityki". Artystycznie posługuje się często pseudonimem "pszren"[13]. Jest też wydawcą ("Wydawnictwo piotrszreniawski"). Do końca roku 2018 wydał co najmniej 191 broszur literackich[14]. Swoją pracownię prowadzi w Żabiej Woli niedaleko Lublina.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane z systemu POL-on
  2. Dr hab. Piotr Antoni Szreniawski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2018-10-20].[martwy link]
  3. Profil pracownika na stronie WPiA UMCS
  4. Dane z katalogu Biblioteki Narodowej.
  5. M. Budyn-Kulik, P. Szreniawski, Psychologia administracji. Zarys problematyki, Lublin 2016.
  6. Pierwsza polska monografia o e-papierosach
  7. Profil Think Tanku
  8. R. Appel et alt., POESTRYP, Xavier CrashTest, Lulu.com (ISBN: 978-1-4477-7578-2)
  9. Antologia pasków poemiksowych – wernisaż (20.01.2010)
  10. Piotr Szreniawski - Seven Poemics
  11. Trzy wiersze dźwiękowe
  12. pszren - YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2018-10-21] (ang.).
  13. Makrofotopoemiks by telomateo and pszren
  14. Dane z katalogu Biblioteki Narodowej