Piotr Kruszyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Piotr Kruszyński (ur. 1945 r.) – profesor doktor habilitowany[1] nauk prawnych, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim, adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiej[2], specjalista z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego.

Jest wykładowcą postępowania karnego w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz kierownikiem Katedry Postępowania Karnego na Instytucie Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego[3].

Jako adwokat reprezentował m.in. Zytę Gilowską[4] w postępowaniu lustracyjnym, Sławomira Sikorę w postępowaniach ułaskawieniowych, Ryszarda Forbicha w procesie o korupcję w środowisku piłkarskim czy Edwarda Mazura[5] w postępowaniu ekstradycyjnym. W 2008 przewodniczył zespołowi, który na zlecenie Platformy Obywatelskiej prowadził prace nad projektem wprowadzenia do polskiego systemu prawnego instytucji sędziego śledczego[6].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • B. Bieńkowska, C. Kulesza, P. Piszczek, P. Kruszyński (redakcja) Wykład prawa karnego procesowego : stan prawny na dzień 2003, wyd. Temida 2, Białystok 2003, ISBN 83-86137-94-0.

Przypisy