Piotr Ludwik Orleański-Bragança

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pedro Luís de Orléans-Bragança
Pedro Luís de Orléans-Bragança
Pedro Luís de Orléans-Bragança e Ligne
Orléans-Bragança
Orléans-Bragança
Data urodzenia 12 stycznia 1983
Miejsce urodzenia Rio de Janeiro
Data śmierci 1 czerwca 2009
Miejsce śmierci Ocean Atlantycki
Rodzina Orléans-Bragança
Rodzice Antoni Orleański-Bragança
Christine de Ligne
Odznaczenia
Krzyż Wielki Cesarskiego Orderu Róży (Brazylia)

Książę Pedro Luís Maria José Miguel Gabriel Rafael Gonzaga de Orléans-Bragança e Ligne (ur. 12 stycznia 1983 w Rio de Janeiro, zm. 1 czerwca 2009) - członek brazylijskiej rodziny cesarskiej Orléans-Bragança, bratanek księcia Ludwika, pretendenta do tronu Brazylii z linii Vassouras.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Rio de Janeiro jako starszy syn Antoniego Orleańskiego-Bragança i Christiny de Ligne. Jego dziadkami byli: książę Piotr Henryk Orleański-Bragança i księżniczka Maria Bawarska oraz Antoni, książę de Ligne i księżniczka Alix Luksemburska. Jego matka wywodzi z rodu de Ligne, jednego z najstarszych rodów szlacheckich w belgijskiej Walonii, i jest siostrzenicą Jana, wielkiego księcia Luksemburga, który abdykował w 2000.

Piotr Ludwik z wykształcenia finansista, miał podwójne obywatelstwo - brazylijskie i belgijskie. Płynnie posługiwał się językiem portugalskim, angielskim i francuskim. W dzieciństwie razem z rodziną przeniósł się do Petrópolis. Uczęszczał do Insituto Social São José, a następnie do Colégio Ipiranga. Ukończył administrację na prywatnym uniwersytecie IBMEC w Rio de Janeiro oraz ekonomiczne studia podyplomowe w Fundação Getúlio Vargas. Do końca 2007 pracował w Mariani Bank w Rio, potem przeniósł się do Luksemburga, gdzie zatrudnił się jako bankowiec BNP Paribas. Zawodowo uprawiał też kolarstwo ekstremalne. Rozważał rozpoczęcie kariery politycznej i start w wyborach parlamentarnych.

1 czerwca 2009, po wizycie u rodziny, Piotr Henryk wracał z Rio de Janeiro przez Paryż do Luksemburga. Samolot którym leciał, Airbus A330-200, zaginął nad Oceanem Atlantyckim (Katastrofa lotu Air France 447). Razem z księciem planowała wracać jego siostra cioteczna (podwójna; ze strony ojca i matki) - księżniczka Alix de Ligne, ale ostatecznie poleciała wcześniejszym lotem. Ciało Piotra Ludwika zostało wyłowione z oceanu i pochowano je w rodzinnym mauzoleum w Vassouras, 5 lipca 2009.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]