Piotruś Pan (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotruś Pan
Peter Pan and Wendy
Autor James Matthew Barrie
Język ang.
Data I wyd. 1911
Typ utworu powieść dla dzieci
Data I wyd. polskiego 1914
Pierwszy wydawca polski Wydawnictwo J. Mortkowicza
Przekład Zofia Rogoszówna
Ilustracja z "Peter and Wendy" Jamesa Matthew Barrie, opublikowana w 1911 przez C. Scribner's Sons, New York
Okładka angielskiego wydania Piotrusia Pana z 1915 roku
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne artykuły o tym samym tytule.

Piotruś Pan (ang. Peter Pan, Peter Pan and Wendy) – powieść autorstwa szkockiego powieściopisarza i dramaturga J.M. Barriego, w Polsce znana także pod tytułami Przygody Piotrusia Pana oraz Piotruś Pan i Wendy.

Na początku Barrie napisał sztukę teatralną pod tytułem Peter Pan, pierwszy raz wystawioną w 1904. W 1911 Barrie zaadaptował ją na powieść, której nadał tytuł Peter Pan and Wendy.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Barrie stworzył Piotrusia Pana na potrzeby historii, które opowiadał synom Sylvii Llewelyn Davies, należącej do grona jego najbliższych przyjaciół, a imię postaci jest połączeniem imienia najmłodszego z chłopców, Petera, oraz greckiego boga lasów i pasterzy Pana. Kiedy Sylvia zmarła na raka parę lat po śmierci swego męża, Barrie został jednym z oficjalnych opiekunów ich synów.

Sugeruje się również[potrzebne źródło], że inspiracją postaci Piotrusia był starszy brat Barriego David, którego śmierć w wypadku podczas jazdy na łyżwach w wieku trzynastu lat mocno wstrząsnęła matką przyszłego pisarza. Według Andrew Birkina, autora J.M. Barrie and the Lost Boys, śmierć ta była "niewyobrażalną katastrofą, z której nigdy w pełni się nie wydźwignęła... Jeśli Margaret Ogilvy [matka Barrie'ego] znalazła pociechę w idei, że David, umierając jako chłopiec, pozostał chłopcem na zawsze, to Barrie znalazł [w tej idei] inspirację".

Maude Adams w roli Piotrusia Pana w jednym z wcześniejszych przedstawień
Statuetka Piotrusia Pana w Londynie

Postać Piotrusia Pana pierwszy raz pojawiła się w druku w 1902 roku, w książce zatytułowanej The Little White Bird, fabularyzowanej historii przyjaźni Barrie’ego i dzieci Llewelyn Daviesów, której wątki wykorzystano potem w popularnej sztuce teatralnej zatytułowanej Peter Pan, or The Boy Who Wouldn't Grow Up (Piotruś Pan, czyli o chłopcu, który nie chciał dorosnąć), która miała swą premierę sceniczną w Duke of York’s Theatre w Londynie 27 grudnia 1904.

W 1906 roku fragment The Little White Bird z Piotrusiem jako głównym bohaterem opublikowano pod tytułem Peter Pan in Kensington Gardens (Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich) z ilustracjami Artura Rackhama. Później Barrie zaadaptował sztukę na powieść wydaną w 1911 roku pt. Peter Pan and Wendy.

Na język polski powieść po raz pierwszy przełożyła już w roku 1913 Zofia Rogoszówna (pod tytułem Przygody Piotrusia Pana), tłumaczyli ją również Maciej Słomczyński (również Przygody Piotrusia Pana, 1974) oraz Michał Rusinek (Piotruś Pan i Wendy, 2007).

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem jest tytułowy Piotruś Pan, psotny chłopiec, który nie chce dorosnąć. Piotruś, znakomity szermierz, spędza swe niekończące się, pełne przygód dzieciństwo na wyspie Nibylandii, przewodząc grupie Zaginionych Chłopców. Powieść zawiera elementy fantastyczne: Piotruś posiada pewne magiczne zdolności (np. potrafi latać), a do jego przyjaciół zalicza się wróżka Dzwoneczek. Głównym antagonistą Piotrusia jest Kapitan Hak.

Adaptacje i nawiązania filmowe[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Złoczyńcy w serialu "Dawno, dawno temu", w sekcji Piotruś Pan.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Postacie gościnne serialu "Dawno, dawno temu", w sekcji Wendy Darling.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Drugoplanowe postacie serialu "Dawno, dawno temu", w sekcji Dzwoneczek.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Złoczyńcy w serialu "Dawno, dawno temu", w sekcji Cień.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Złoczyńcy w serialu "Dawno, dawno temu", w sekcji William Smee.
 Osobny artykuł: Hook (Dawno, dawno temu).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]