Pistolet Star Model B

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Star Model B
ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Producent

Star Bonifacio Echeverria SA

Rodzaj

pistolet samopowtarzalny

Historia
Produkcja

19281946

Dane techniczne
Kaliber

9 mm

Nabój

9 mm Parabellum

Magazynek

pudełkowy, 8 nab.

Wymiary
Długość

203 mm

Długość lufy

127 mm

Masa
broni

0,96 kg

Inne
Prędkość pocz. pocisku

330 m/s

Star Model B – hiszpański pistolet samopowtarzalny o konstrukcji wzorowanej na Colcie M1911.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 20. XIX wieku firma Star Bonifacio Echeverria SA rozpoczęła produkcję kilku typów pistoletów. Ich konstrukcja była wzorowana na konstrukcji pistoletu Colt M1911. Do podstawowych zmian w stosunku do pierwowzoru należało usunięcie bezpiecznika chwytowego, zmiana konstrukcji mechanizmu spustowego (uproszczenie kształtu szyny spustowej), bezpiecznika (w pistoletach Star blokuje on kurek), zastąpienie wyrzutnika wewnętrznego, zewnętrznym.

Pistolet był produkowany w kilku wersjach z których najpopularniejszy był Model B kalibru 9 mm Parabellum. Poza nim produkowane były modele:

  • A (kalibru 9 x 23 mm Largo) – przeznaczony na rynek hiszpański.
  • P (kalibru .45 ACP) – przeznaczona na eksport do USA i krajów Ameryki Południowej. W związku z zastosowaniem naboju większego kalibru magazynek w tej wersji zawierał 7 naboi.
  • BM – wersja kompaktowa modelu B. Dzięki zastosowaniu lufy o długości 102 mm długość pistoletu w tej wersji zmniejszyła się do 193 mm.

W małych ilościach produkowane były pistolety Star wyposażone w dostawną kolbę-kaburę, oraz pistolety automatyczne posiadające możliwość prowadzenia ognia seriami.

W czasie II wojny światowej pistolety Star były eksportowane do wielu krajów, w tym do Niemiec.

Produkcję pistoletów Model B i ich pochodnych zakończono w 1946 roku po rozpoczęciu produkcji pistoletu Model B Super o identycznym wyglądzie zewnętrznym, ale odmiennym mechanizmie ryglowym.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Star Model B był bronią samopowtarzalną. Zasada działania oparta na krótkim odrzucie lufy. Zamek ryglowany przez przekoszenie lufy. Przekoszenie lufy powodował obrotowy łącznik. Mechanizm spustowy SA, z kurkowym mechanizmem uderzeniowym. Bezpiecznik po lewej stronie szkieletu, blokujący kurek.

Model B był zasilany z wymiennego jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 8 naboi, umieszczonego w chwycie. Zatrzask magazynka znajduje się z boku chwytu.

Lufa gwintowana, o czterech bruzdach prawoskrętnych.

Przyrządy celownicze składają się z muszki i szczerbinki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]