Pistolet maszynowy Jati-Matic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jati-Matic
Ilustracja
Państwo

 Finlandia

Projektant

Jali Timari

Producent

Tampereen Asepaja Oy

Rodzaj

pistolet maszynowy

Historia
Prototypy

1982–1983

Produkcja

1983–1986

Wyprodukowano

około 400 egzemplarzy

Dane techniczne
Kaliber

9 mm

Nabój

9 mm Parabellum

Magazynek

pudełkowy, 20 lub 40 naboi

Wymiary
Długość

375 mm

Długość lufy

203 mm (ma 6 bruzd prawoskrętnych o skoku 250 mm)

Długość linii celowniczej

290 mm

Masa
broni

1,65 kg (bez magazynka)

wyposażenia dodatkowego

1,95 kg (pełny magazynek 20 nab.)
2,250 kg (pełny magazynek 40 nab.)

Inne
Prędkość pocz. pocisku

360–400 m/s

Szybkostrzelność teoretyczna

600–650 strz./min

Szybkostrzelność praktyczna

150 m

Jati-Matic – fiński pistolet maszynowy skonstruowany przez Jaliego Timariego, którego charakterystyczną cechą było skośne usytuowanie komory zamkowej w stosunku do osi lufy. Dzięki takiemu rozwiązaniu chwyt pistoletowy znalazł się na przedłużeniu osi lufy co zmniejszyło podrzut broni i ułatwiło kontrolowanie pistoletu maszynowego podczas strzelania seriami.

Jati-Matic był produkowany od 1983 roku, ale pomimo prób wojskowych nie został przyjęty do uzbrojenia Fińskich Sił Zbrojnych. W kwietniu 1984 roku pewna liczba tych pistoletów maszynowych została skradziona z magazynów fabryki co doprowadziło do utraty przez Tampereen Asepaja Oy licencji na produkcję broni i w rezultacie bankructwa tej firmy.

W latach 90. XX wieku niewielka liczba tych pistoletów maszynowych została wyprodukowana pod oznaczeniem GG-95 PDW przez firmę Oy Golden Gun Ltd. lecz także tej firmie nie udało się zainteresować tą bronią żadnego poważnego odbiorcy.

Opis techniczny[edytuj | edytuj kod]

Jati-Matic jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odrzut teleskopowego zamka swobodnego. Mechanizm spustowy umożliwia prowadzenie ognia pojedynczego i seriami poprzez wykorzystanie spustu dwuchodowego. Rolę bezpiecznika pełni chwyt przedni, który po złożeniu blokuje położenie zamka. Chwyt przedni służy także do napinania zamka (Jati-Matic strzela z zamka otwartego).

Jati-Matic jest zasilany przy pomocy dwurzędowych magazynków pudełkowych o pojemności 20 lub 40 naboi zgodnych ze szwedzkim magazynkiem standardowym wykorzystywanym między innymi w pistolecie Carl Gustaf m/45. Gniazdo magazynka znajduje się pomiędzy chwytami.

Lufa o długości 203 milimetrów, posiada 6 bruzd prawoskrętnych o skoku 250 milimetrów. Pistolet maszynowy Jati-Matic pozbawiony jest kolby. Przyrządy celownicze mechaniczne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]