Plac Rabina (Tel Awiw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Na mapach: 32°04′51″N 34°46′49″E/32,080833 34,780278

 Izrael, Tel Awiw
plac Rabina
כיכר רבין
Centrum Tel Awiwu
Ratusz Tel Awiwu na Placu Rabina
Ratusz Tel Awiwu na Placu Rabina
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Pomnik Holokaustu na Placu Rabina

Plac Rabina (hebr. כיכר רבין, Kikar Rabin) jest placem, który znajduje się w osiedlu Centrum Tel Awiwu w Tel Awiwie, w Izraelu. Pierwotnie nosił on nazwę Placu Królów Izraela, jednak w 1995 nazwę zmieniono na obecną, oddając w ten sposób cześć zamordowanemu premierowi Icchakowi Rabinowi.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Plac znajduje się przy ulicy Ibn Gabirol, na południe od Ratusza Tel Awiwu. Ma kształt prostokąta, od którego odchodzą następujące ulice: w kierunku południowym Ibn Gabirol i Sderot Hen, w kierunku zachodnim Frishman, Gordon i Ben Gurion, w kierunku północnym Ibn Gabirol, w kierunku wschodnim Zeitlin, David HaMelech i Bloch.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie Brytyjskiego Mandatu Palestyny w miejscu tym znajdowały się sady. Gdy w latach 20. XX wieku Patrick Geddes opracował plan rozwoju Tel Awiwu, przewidział stworzenie w tym miejscu dużego placu publicznego. Dlatego pod koniec lat 40. rozpoczęto usuwanie sadu i przystąpiono do równania terenu pod budowę placu miejskiego. W północnej części planu znajdował się zbiornik ziemny do nawadniania sadu, który przebudowano w pierwszy basen kąpielowy w mieście. Korzystała z niego młodzież szkolna oraz różne stowarzyszenia sportowe.

W latach 50. architekt Menachem Cohena przygotował projekt Ratuszu Miejskiego, który miał powstać przy największym miejskim placu. Plac ten miał pełnić funkcje centralnego punktu dla imprez, zlotów, pokazów, festiwali i uroczystości państwowych odbywających się w mieście. Nad tym placem miała górować bryła nowoczesnego ratusza. Przebieg uroczystości politycy mogli obserwować z najwyższych pięter ratusza. Według pierwotnego planu, wejście do ratuszu miało znajdować się od strony placu.

Przed oddaniem ratusza do eksploatacji, w 1965 ukończono budowę placu. Podczas budowy ratusza zlikwidowano basen kąpielowy. W 1974 w południowej części placu wystawiono Pomnik Holokaustu.

Wykorzystanie placu[edytuj | edytuj kod]

Demonstracja poparcia Inicjatywy genewskiej, 2004
Parada Równości w Tel Awiwie, 2003

Na placu odbywają się liczne uroczystości państwowe, ale także wiece, festyny, targi lub różnorodne manifestacje.

Na placu znajduje się pomnik Holokaustu.

Historyczne wydarzenia na placu[edytuj | edytuj kod]

Stałe wydarzenia na placu[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]