Planetar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Planetar - pojęcie astronomiczne, które jest używane w dwojakim znaczeniu:

Żadna z tych dwóch definicji nie została jak dotąd oficjalnie przyjęta.

Brązowe karły[edytuj | edytuj kod]

Część naukowców uznaje, że termin „planetar” powinien odnosić się do tych brązowych karłów, które tworzą się jak planety, w dysku protoplanetarnym wokół gwiazdy, a „brązowymi karłami” powinno nazywać się pozostałe. Prowadzi to jednak do problemu, jak odróżnić planetara okrążającego gwiazdę, od układu podwójnego złożonego z gwiazdy i brązowego karła, więc jest to pogląd mało popularny.

Samotne planety[edytuj | edytuj kod]

Ciekawszy problem stanowią ciała o masie planet, które nie są związane grawitacyjnie z gwiazdami. Przy masie niższej niż 13 mas Jowisza, potrzebnej do zapoczątkowania fuzji deuteru w jądrze, nie zaliczają się one już do brązowych karłów, ale wielu naukowców nie zgadza się na nazywanie ich planetami. Dla takich obiektów zaproponowano już kilka nazw; oprócz terminu planetar, nazywa się je także brązowymi podkarłami (tu też są dwie definicje), albo „planetami samotnymi”, „swobodnymi” (ang. free floating planet) lub „dzikimi” (ang. rogue planet).

Obiekty takie zaobserwowano jak dotąd w pobliżu rejonów powstawania gwiazd, choć teoretycznie mogą one też powstawać jako zwyczajne planety, wyrzucone poza obręb swoich systemów w przestrzeń międzygwiezdną.

Jednym z ciekawszych obiektów tego typu jest Cha 110913-773444, otoczony dyskiem protoplanetarnym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]