Planowanie radioterapii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Planowanie radioterapii – proces planowania leczenia mający na celu skoncentrowanie dawki promieniowania w zmianie nowotworowej i zminimalizowanie powikłań ze strony sąsiadujących narządów. Planowanie radioterapii wymaga współpracy lekarza radioterapeuty z fizykiem medycznym i technikiem elektroradiologii.

Etapy planowania teleradioterapii[edytuj | edytuj kod]

  • Zakwalifikowanie pacjenta do radioterapii przez lekarza radioterapeutę i określenie dawki jaką otrzyma guz.
  • Wykonanie przez technika elektroradiologii badania tomografii komputerowej z urządzeniami do unieruchomienia pacjenta, np. maska termoplastyczna.
  • Wyznaczenie na przekrojach z tomografii komputerowej przez lekarza radioterapeutę guza nowotworowego. Wyznaczenie na przekrojach z tomografii komputerowej przez fizyka medycznego narządów zdrowych.
  • Przygotowanie przez fizyka medycznego indywidualnego planu napromieniania dla pacjenta zakwalifikowanego do leczenia metodą radioterapii.
  • W komputerowym systemie do planowania leczenia fizyk medyczny dobiera rodzaj promieniowania (wysoko energetyczne promieniowanie X, promieniowanie elektronowe), jego energię, kierunki wiązek terapeutycznych tak, aby w najlepszy sposób napromienić nowotwór i maksymalnie ochronić narządy go otaczające. System do planowania leczenia pozwala na stworzenie trójwymiarowych rekonstrukcji ciała Pacjenta, kształtu guza, narządów zdrowych i wykonanie symulacji oddziaływania promieniowania z tkankami poddanymi leczeniu. Przygotowanie planu leczenia jest zadaniem trudnym i wymagającym i w zależności umiejscowienia guza, jego kształtu i rozmiarów może trwać od kilku godzin do kilku dni.
  • Akceptacja planu leczenia przez lekarza radioterapeutę.
  • Wykonanie przez zespół fizyków medycznych dozymetrii promieniowania jonizującego, czyli pomiarów zgodności dawki zaplanowanej z dawką rzeczywistą. Pomiary odbywają się na aparacie terapeutycznym i mają celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa Pacjenta poddanego radioterapii.
  • Przed rozpoczęciem radioterapii, fizyk medyczny sprawdza wszystkie parametry fizyczne planu aby mieć pewność, że dawki promieniowania, które otrzyma pacjent, są zgodne z zaplanowanymi i wspólnie z lekarzem radioterapeutą dopuszcza plan gotowy do realizacji.
  • Napromienianie pacjenta na aparacie terapeutycznym przez techników radioterapii zgodnie z planem przygotowanym przez fizyka medycznego i zatwierdzonym przez lekarza radioterapeutę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • P. Mayles , Alan E. Nahum , J. C. Rosenwald: Handbook of Radiotherapy Physics Theory and Practice. Taylor & Francis Group, 2007. ISBN 9780750308601.

Planowanie radioterapii

Przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii guza mózgu
Przykładowy układ wiązek promieniowania w Radioterapii nowotworu płuca
Przykładowy układ wiązek promieniowania i rekonstrukcja kości miednicy w Radioterapii nowotworu gruczołu krokowego
Przekrój z badania (tomografi komputerowej) CT z dawką promieniowania, przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii nowotworu głowy i szyi, technika radioterapii IMRT
Planowanie radioterapii

Planowanie radioterapii

Przekrój ciała Pacjenta z rozkładem dawki promieniowania z nowotworem Głowy i Szyi leczonego techniką IMRT. Kolor pomarańczowo-zielony wyższa dawka, kolor niebieski niższa dawka
Przekrój z badania (tomografi komputerowej) CT z dawką promieniowania, przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii nowotworu płuca
Przekrój z badania (tomografi komputerowej) CT z dawką promieniowania, przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii nowotworu gruczołu krokowego (prostaty)
Przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii nowotworu przełyku
Planowanie radioterapii


Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.