Plansza testowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Plansza testowa znana również jako telewizyjna tablica kontrolna – testowy sygnał telewizyjny służący do kalibracji obrazu jak również oceny niektórych parametrów odbiornika telewizyjnego (poprawne wstrojenie w kanał, geometria obrazu, zbieżność, jasność, kontrast, nasycenie barw, itp).
Przez stacje telewizyjne emitowana jest również często wówczas, kiedy nie jest emitowany żaden program (najczęściej w godzinach nocnych).
Jedną z podstawowych tablic kontrolnych jest tablica zawierająca zbiór 8 pasów w kolorach: białym, żółtym, turkusowym, zielonym, różowym, czerwonym, niebieskim i czarnym.

Tablice kontrolne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Plansza Philips PM5544 używana najczęściej do testów analogowej telewizji kolorowej w systemie PAL

TVP[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza plansza testowa w TVP pojawiła się prawdopodobnie od lat 60 i była oparta na planszy Philips PM5544. W 1993 roku do planszy dodano datę, godzinę i napis "TVP". Początkowo w tle planszy grała muzyka (w tle planszy grało Polskie Radio), później zastąpiona pojedynczym tonem. Planszy tej nie używała TVP 3 (później TVP Info), zamiast niej była plansza z siedmioma pasami, a na środku był czarny pasek z napisem "TVP 3" (od 6 października 2007 napis "TVP WARSZAWA"). Od 1 lutego 2010 (testy 3 grudnia 2009) jest plansza z siedmioma pasami z paskiem zawierającym napis "TVP S. A.". 1 czerwca 2012 TVP 2 uruchomiła nową planszę testową w systemie 16:9. Nowa plansza testowa jest podzielona na 3 części. Pierwsza część plansza pasowa, druga jest podobna do pierwszej ale jest odwrócony układ pasów. Trzecia ma układ kolorów biało-czarno-niebiesko-czerwono-czarny. Plansza testowa w TVP1 pojawiła się ta plansza ponad 2 tygodnie później, jednak obecnie jest emitowana plansza z napisem "TVP S. A.". Natomiast od 1 września 2013 w TVP Regionalna była emitowana podobna plansza testowa, z tym że na środku ekranu był napis "TVP". Jednak 19 września 2013 została ona wycofana z emisji. Od tego dnia TVP Regionalna podczas przerwy w nadawaniu emituje obraz na żywo jednej z ulic Warszawy niedaleko PKiN. Podczas emisji obraz jest bez dźwięku. TVP Kultura emituje obraz kontrolny z napisem ""KULTVRA"", natomiast pozostałe stacje TVP: TVP Sport, TVP Historia, TVP HD, TVP Seriale i TVP Rozrywka emitują plansze z logiem.

Polsat[edytuj | edytuj kod]

Plansza pasowa

Początkowo plansza była oparta na Philips PM5544, ale dodano napis "polsat". Od 1994 do 2005 roku była plansza z pasami, przy czym dolna połowa była czerwona. Od 2005 jest plansza pasowa (do 2007 lub 2008 dodany był pasek z napisem "TV POLSAT"). Obecnie zakończenie programu nie jest emitowane ze względu, że Polsat jest całodobową telewizją, jednak pomiędzy programem ostatnim, a pierwszym emitowana jest plansza z logiem Polsat i napisem WŁĄCZ EMOCJE. Raz w miesiącu jest obraz kontrolny, powodem jest przerwa techniczna. Przerwa techniczna następuje w drugiej połowie miesiąca (w nocy z czwartku na piątek) o godz. 1:00.

TVN[edytuj | edytuj kod]

Przed godziną 5:00 TVN emituje bufor.

TV4[edytuj | edytuj kod]

Plansza podobna jak w Polsacie z tym że jest napis TV4, jednak jest emitowana w przerwy techniczne lub między 3.00 a 5.00.

TV Puls[edytuj | edytuj kod]

TV Puls nadaje przed godziną 6:00 rano przez kilka sekund obracające się logo stacji. Dawniej TV Puls emitowało planszę testową z logiem stacji z napisem "Zapraszamy o godz. XX:XX", a później bufor z muzyką w tle.

Canal+[edytuj | edytuj kod]

Canal+ oraz wszystkie inne kanały z tejże marki emituje podczas przerwy technicznej (ma ona miejsce raz w miesiącu o godz. 1:00, w drugiej połowie miesiąca w nocy z poniedziałku na wtorek) zapętlony ident, a następnie planszę z logiem kanałów Canal+ na czarnym tle. Codziennie przed godziną 6:00 na większości kanałów z rodziny Canal+ emitowany jest zapętlony ident.

Inne stacje telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Inne stacje telewizyjne mogą zakończyć się przerwą techniczną, w Polsacie przerwa techniczna następuje w drugiej połowie miesiąca (w nocy z czwartku na piątek) o godzinie 1:00. W Viasat Explorer o godzinie 0:00 kanał dzieli nadawanie z kanałem Spice. Oto przykłady:

  • Inne stacje emitują logo, lub inne programy
  • Inne stacje (na przykład TV Puls) emitują logo stacji z napisem ,,Zapraszamy o .....
  • Część stacji nadaje całodobowo (obecnie w miarę rozwoju polskiej telewizji większość stacji nadaje 24 godziny na dobę)

Dawne tablice kontrolne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

RTL 7[edytuj | edytuj kod]

W RTL 7, podobnie jak w innych kanałach należących do RTL Group, nie było planszy testowej, zamiast niej był "kominek", a w tle "kominka" grało Radio Luksembourg. Od września 1999 do marca 2002 "kominek" był zastąpiony planszą testową z napisem RTL7, w tle planszy również grało Radio Luxembourg.

Nasza TV[edytuj | edytuj kod]

W Naszej TV plansza kontrolna pokazywała gdzie w pobliskiej okolicy były dostępne nadajniki naziemne stacji Naszej TV i kanałów z sieci Telewizji Odra oraz na jakim parametrze z satelity Hot Bird nadawano kanał. Na planszy m.in. pokazywano jakie anteny polecają jaką do odbioru kanału, kontakt z widzami na temat obioru kanału oraz program dnia na najbliższy dzień. Plansza wyświetlana była od 1998 do 2000. W tle planszy kontrolnej grało Radio Pogoda.